Jagland: Türkiye AİHM’e verilebilir!

Jagland: Türkiye AİHM’e verilebilir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “cadı avıysa cadı avı yapağız” diyerek başlattığı ancak son olarak kendisinin dahi “at izi it izine karıştı” açıklaması yapmak zorunda kaldığı operasyon ve tutuklamalar ile ilgili Avrupa’dan sert bir uyarı geldi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimine karışmış kişiler hakkında açık kanıtlar ortaya koyması ve darbenin başı olarak gösterilen Fethullah Gülen’e ait işyerlerinde çalıştıkları için öğretmenler ve gazetecileri hedef almaması gerektiğini söyledi. Jagland, aksi halde Türkiye’nin Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne verilebileceğini belirtti.

Jagland, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Türk tarafına kesin kanıtlar ortaya koymaları, darbenin ardında oldukları kesin olan kişilerle, şu veya bu şekilde Gülen Cemaati ilişkiye girmiş ya da onlarla çalışmış kişileri ayırt etmeleri gerektiğini söylüyoruz” dedi.

“Bu insanlar ille de suçlu olmayabilir. Gülen’e ait okullar ve medya organlarında çalışanlar için, sırf bu nedenle otomatik olarak askeri darbeye karıştılar diyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE YASALARI

Jagland’ın açıklamalarından bir gün önce, Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Strasbourg’da Avrupa Konseyi parlamenterlerine hitaben, darbe girişiminden sonra Türkiye’deki durumu anlatan bir konuşma yapmıştı.

Çavuşoğlu konuşmasında, sürecin çok şeffaf olacağını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurallarının Türkiye için bu dönemde bile yol gösterici olduğunu söylemişti.

Jagland, Türkiye’yi terörle mücadele yasalarını daha dar kapsamda uygulamaya ikna etmek istiyor. Mahkeme daha önce de bu yasaya dayanarak gazetecilerin mahkum edilmesine karşı kararlar almıştı.

Türkiye ise, PKK ve IŞİD’in yarattığı tehditlere karşı koyabilmek için bu yasalara ihtiyacı olduğunu savunuyor.

Jagland, “Gazeteciler terör örgütlerinin faaliyetlerini haberleştiriyorlar ki bu onların görevidir. Teröristlerle ilgili haber yapmanın onları desteklemek demek olduğu söylenemez” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.