Ida Kasırgası, NY ve NJ’de binlerce ev ve iş yerleri sular altında kaldı: En az 46 kişi öldü

Ida Kasırgası, NY ve NJ’de binlerce ev ve iş yerleri sular altında kaldı: En az 46 kişi öldü

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Ida Kasırgası etkisini sürdürmeye devam ediyor. İlk kez New Orleans’ta karaya inen kasırga, New York ve New Jersey’de de etkili olmaya başladı. Yerel basında çıkan haberlere göre, ABD’nin kuzeydoğusunu vuran ani sel ve kasırga sonrasında en az 20 kişi hayatını kaybetti. Bazı kişiler evlerinin bodrumlarında mahsur kalırken, sürüklenen bir araçtan bir ceset çıkarıldı.

ABD’nin Ida Kasırgası ile mücadelesi devam ediyor. New York ve New Jersey valileri olağanüstü hal ilan etti ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio yaşananları “tarihi bir hava olayı” olarak nitelendirdi. Kasırganın da etkisiyle New York Central Park’ta sadece bir saat içinde en az 8 cm yağmur yağdı. Yaşanan afet etkisini sürdürmeye devam ederken, New Jersey’deki Passaic Belediye Başkanı Hector Lora, ABD yayın kuruluşu CNN’e verdiği demeçte, 70’lerinde bir adamın cesedinin selde sürüklenen bir araçtan çıkarıldığını söyledi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 20’YE YÜKSELDİ

Ida Kasırgası can almaya devam ediyor. Ülkenin en kalabalık eyaletlerinden olan New York ve New Jersey’de hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya ulaştı. Sadece 1 saatte 8 cm yağmur alan New York’ta yolda sürüklenen bir aracın içinde 70 yaşındaki bir adamın cansız bedenine ulaşıldı. NBC New York daha sonra New Jersey’de bir kişinin daha öldüğünü ve dört kişinin de bodrumlarında mahsur kaldığını bildirdi. New York’ta ikamet eden George Bailey, BBC’ye bu kadar şiddetli bir sel beklemediğini söyledi. Yağmurun çok hızlı bir şekilde şiddetlendiğini bildiren Bailey, evinde akşam yemeği yediği sırada sele yakalandığını söyledi.

Neredeyse tüm New York metro hatları kapatıldı ve acil olmayan araçların yola çıkması yasaklandı. New York ve New Jersey’den birçok uçuş ve tren askıya alındı. ABD Ulusal Hava Servisi, New York City, Brooklyn, Queens ve Long Island’ın bazı bölgelerinde sel acil durumu ilan etti ve Massachusetts ve Rhode Island’ın bazı bölgeleri için hortum uyarıları yayınladı. Ida Kasırgası’nın kalıntıları, Pazar günü Louisiana’yı Kategori 4 kasırgası olarak vurarak ülkenin doğusundan kuzeye doğru ilerliyor. Louisiana’da yüz binlerce ev elektriksiz kaldı ve New Orleans gece sokağa çıkma yasağı altında.