Beyaz Oscar’da zorlu bir yıl

Beyaz Oscar’da zorlu bir yıl

Oscar törenine saatler kala herkesin aklında aynı soru var. Bu yılın en filmi hangisi seçilecek? Aynı şekilde oyuncular için de bu durum geçerli. Gerçi 20 oyuncu adayının hepsinin arka arkaya iki yıldır beyaz olması tepkilere yol açsa da bu merakları engellemiyor.

Oscar adaylıklarının açıklanmasından beri #OscarÇokBeyaz (#OscarSoWhite) protestosu epey dikkat çekti. Hatta ünlü yönetmen Spike Lee ve Hollywood’un önemli aktörlerinden Will Smith ile yine oyuncu olan eşi Jada Pinkett Smith’in törene katılmayacaklarını açıklaması ses getirdi.

Ancak bu yıl 88. Yapılacak Oscar töreninde uzun süredir yaşanmayan bir durum söz konusu En İyi Film dalından öne çıkan üç film var. Ayrıca En İyi Yönetmen kategorisinde Alejandro G. Inarritu’nun John Ford ve Joseph L. Mankiewicz’in başarısını tekrarlayıp iki yıl üst üste bu yılı alıp almayacağı merak ediliyor.

Oscar Ödülleri ya da diğer adıyla Akademi Ödülleri’nin kime verileceği çok da karmaşık olmayan bir yöntemle belirleniyor. Akademiye üye olan her kişi, kendi dalı ve film için oy kullanıyor. Örneğin bir kostüm tasarımcısı, En İyi Kostüm ile En İyi Film için oy kullanıyor.

Oscarların son dönemde daha kolay tahmin edilebilmesi ve sürprizlerin azalmasında bu yöntemin payı büyük. Yönetmenler Birliği Ödülü’nü alan yönetmen genelde Oscar’ı da kucaklıyor. Veya Senaryo Yazarları Ödülünü alan kişiler En İyi Uyarlama ve Orijinal Senaryo dallarında çoğunlukla Oscar’a uzanıyor.

Bu yılın başlıca kategorilerine bakacak olursa iyi bir çekişme gerçekleştiğini görebiliriz.

EN İYİ FİLM: Ödül sezonunun başında Spotlight filminin Oscar’ı alacağı düşünülüyordu. İlk tahminlerde önde giden film zaman içinde hikayedeki bazı eksiklikler nedeniyle eleştirilmeye başlandı. Yazın gösterime giren ve hem seyirci hem de eleştirmenlerden tam puan alan Mad Max: Fury Road ise çoğu kişiye göre Oscar’ı kazanması gereken bir yapım. Ancak Akademi yıllardır bu tarz filmlere adaylık verse de ödül vermeyi tercih etmiyor. En İyi Film dalının kuvvetli adayı Inarritu’nun yönettiği 12 dalda adaylığı bulunan Geri Dönüş (The Revenant).

Geri Dönüş’ün En İyi film adayı sekiz yapım içinde şansı yüksek görünse de kimi eleştirmenlere göre Spotlight veya Mad Max’in sürpriz yapma ihtimali mevcut.

EN İYİ YÖNETMEN: Geçen yıl Richard Linklater’i geçip Oscar’ı kazanan Alejandro G. Inarritu bu senenin de en kuvvetli adayı. Kendisi Yönetmenler Birliği Ödülleri’nde de En İyi Yönetmen seçildiği için Oscar’ı kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yine de Mad Max ile oldukça farklı bir anlatım tarzına giden ünlü yönetmen George Miller kimilerine göre daha şanslı. Bunda son iki yıldır Meksikalı yönetmenlerin (Önceki yıl Alfonso Cuaron Yerçekimi – Gravity ile Oscar kazanmıştı) Oscar alması ve Akademi’nin uzun zamandır bir yönetmene arka arkaya ödül vermeyi istememesi Inarritu’nun şansını azaltıyor. Miller ise çoğu kişiye göre oldukça etkili bir film çekmiş durumda. Bu dalın sürpriz yapabilecek bir diğer ismi ise Gizli Dünya’nın (Room) yönetmeni Lennt Abrahamson.

EN İYİ ERKEK OYUNCU: Bryan Carson her ne kadar Trumbo filmi ile iyi bir iş çıkarmış olsa da herkesin hemfikir olduğu konu bu yıl Leonardo DiCaprio’nun Oscar’ı kazanacağı yönünde. Matt Damon Marslı (The Martian) iyi bir oyunculuk çıkarmış olsa da film için fiziksel olarak çok büyük bir değişime gitmemesi ve zayıf görüntüsü için vücut dublörü kullanmış olması hanesine eksi olarak yazılıyor. Eddie Redmayne da geçen yıl Oscar’ı kazandığı için bu yıl şansı az.

EN İYİ KADIN OYUNCU: Tıpkı En İyi Erkek Oyuncu’da olduğu gibi bu dalda da bir adayın ismi öne çıkıyor. Gizli Dünya’daki rolüyle Brie Larson Oscar’ın en kuvvetli adayı. Cate Blanchett bu dalda öne çıkan bir diğer isim ancak ödül sezonu boyunca Larson’un neredeyse her adaylığını galibiyete dönüştürmesi nedeniyle Oscar’ı alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Yıllarca Rocky filmleri ile hayranlarının karşısına çıkan Sylvester Stallone, Creed filminde oynadığı Rocky Balboa rolü ile bu sene Oscar’ı alabilir. Ancak onu en zorlayacak kişi tiyatro sahnelerinin usta ismi Mark Rylance. Köprüdeki Casuslar (Bridge of Spies) filmindeki etkileyici performansı bir tiyatro oyuncusunun sinemada neler yapabileceğine gerçek bir örnek oluşturuyor Rylance. Mad Max’deki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olamayan Tom Hardy ise Geri Dönüş’deki oyunculuğuyla bu dalın sürpriz yapabilecek isimlerinden birisi.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Tahminlerin çok olduğu ama kesin bir favorinin görünmediği bir dal. Kate Winslet her ne kadar Steve Jobs filmindeki rolüyle en kuvvetli aday görünse de geçmişinde kazandığı ödüller biliniyor. Diğer yanda oynadığı filmlerle adından söz ettiren Alicia Vikander Danimarkalı Kız (The Danish Girl) ile bu dalın son günlerde favori gösterilen bir ismi. Ex Machina’daki oyunculuğu ile de göz dolduran Vikander bu dalda bir sürprize imza atabilir.

EN İYİ UYARLAMA SENARYO: ABD’de başlayıp tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizi anlatan Büyük Açık (The Big Short) bu dalın en favori filmi. Tıpkı 2011 yılında yine ekonomik krizi anlatan Oyunun Sonu (Margin Call) gibi Büyük Açık da Akademi’nin ödül vereceği bir yapım. Gizli Dünya ile Marslı bu dalın diğer güçlü adayları ama çok az kişi bu yıl uyarlama senaryo dalında sürpriz yaşanacağını düşünüyor.

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO: Birbirinden güçlü adayların olduğu bu dalda Katolik Kilise’nin pedofili skandalını ortaya çıkaran gazetecileri anlatan Spotlight ödülün sahibi olacak gibi. Ex Machina özgün bir fikir ve oldukça yenilikçi olmasına karşın Akademi yıllardır bu tür bilim kurgu filmlerine adaylık dışında pek yüz vermiyor. Ünlü rap grubu NWA’nin hikayesini anlatan Straight Outta Compton ise hikayedeki kimi karakterlere fazla eğilmediği nedeniyle çok şanslı değil.

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Görüntü yönetmeni bu sene gerçekten zorlu adaylarla dolu. Emmanuel Lubezki bu dalda en güçlü aday. Ancak son iki yıldır Oscar’ın sahibi de kendisi. Hem Birdman hem de Yerçekimi ile bu dalda Oscar’ı kucakladı. O yüzden Akademi’nin bu sene Geri Dönüş’deki başarısını gözardı edip ödülü Mad Max’teki çalışmasıyla John Seale’e Oscar verebileceği konuşuluyor.

EN İYİ YABANCI DİLDE FİLM: Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in Fransa adına yarışan filmi Mustang bu dalda oldukça kuvvetli adaylardan biri. Ne var ki Altın Küre’yi de kazanan Macar yapımı Saul’ün Oğlu (Son of Saul) Oscar’ı alacak gibi duruyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.