Semavi dinlerin temsilcileri dua için bir araya geldi

Semavi dinlerin temsilcileri dua için bir araya geldi

Orlando’da semavi dinlerin temsilcileri ‘İbrahim’in sofrası’nda bir araya gelerek duanın önemini konuştu. Florida Nil Vakfı ve Atlantik Enstitüsü’nün düzenlediği 1. ‘İbrahimi Dinler’ programı Winter Park Community Center’da gerçekleşti.

Program Türk mutfağından yemeklerin sunulduğu resepsiyon ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Nil Vakfı Başkanı Hüseyin Peker programın adının ‘İbrahim Sofrası’ olduğunun ancak bu sofranın etrafındaki dinlerin sadece Hristiyan, Müslüman ve Yahudi’lerle sınırlı olmadığını, programın ana amacının Hz. İbrahim’in bütün insanlığa sunduğu cömertliği, merhameti, ve ev sahipliğinin devamı niteliğinde olduğuna değindi. Ardından programa konuşmacı olarak katılan ‘Friends Talking Faith with The Three Wise Guys’ isimli radyo programı yapan Rahip Bryan G. Fulwider, İmam Muhammed Musri, Haham Steven V. Engel kendi dinlerinde duanın gücüne, ve dinler arası diyaloğun önemine değindiler. Ayrıca 3 konuşmacı da dinlerarası benzerlikleri konuşmanın yanında farklılıkların da konuşulması gerekliliğini bu sayede birlikte daha iyi işler yapılabileceğini vurguladılar.

Program akademisyen, din adamı, iş adamı, gibi değişik çevrelerden katılımcıların sorularının ardından Florida Üniversitesi Sanat ve Beşeri Bilimler Dekanı Jose Fernandez’ in Mevlana’nın bir şiirini okumasıyla sona erdi.

 

 

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*