PII’ın iftarı, farklı etnik kökenlerden insanları bir araya getirdi

PII’ın iftarı, farklı etnik kökenlerden insanları bir araya getirdi

New Jersey Peace Island Institute (PII) ile Türk Kültür Merkezi (TCC) tarafından ortaklaşa düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde farklı etnik kökenlerden insanlar bir araya geldi. Garfield şehrindeki The Royal Manor etkinlik merkezinde düzenlenen iftar programına yerel yöneticiler de katıldı.

PII New Jersey Direktörü Ercan Tozan, açılış konuşmasında, farkılıkları gözetmeksizin, diyalog, saygı, anlayış gibi kavramları teşvik ettiklerini belirtti. Tozan, Ramazan ruhunun dünyaya barış ve harmoni yolunu gösterebileceğini söyledi. Tozan, konuşmasını Nasrettin Hoca’nın Ramazan ayı ile lgili bir fıkrasını anlatarak sona erdirdi.

iftar pii1TCC Clifton yönetim kurulu üyelerinden Fahri Öztürk ise Ramazan ayının İslam dinindeki yerini anlattı. Müslümanların Ramazan ayında  imsak vaktinden, güneşin batışına kadar (iftar vakti) kadar bir şey yemeyip içmediğini hatırlatan Öztürk, bu ayda paylaşma ve dayanışmanın zirveye çıktığını söyledi.

Ramazan’da oruç tutanların sabır ve cömertliği bir arada yaşadığın ifade eden Öztürk “Bu ayda oruç tutanlar başkalarının çektiği sıkıntı ve yoksulluğu daha iyi anlıyor. Yardıma muhtaç insanlara sadakalar verilerek daha fazla yardım ediliyor” diye konuştu.

Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kur’an-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Bilim Dalı öğretim görevlisi hafız Hamza Bilgiç tarafından okunan ezanla birlikte oruçlar açıldı.

New Jersey Müslüman toplumundan Muhammed Yunus yaptığı konuşmada, iftar vesilesi ile farklı kesimlerden insanların geldiğini, bunun da gurur verici bir durum olduğunu ifade etti.

Passaic Emniyet Müdürü adına programa katılan Polis Şefi Nart Hapatsha ise, Ramazan dolayısıyla farklı kültürden insanların bir araya gelmesinin önemli olduğunu söyledi.

Hapatsha “İftarda insanlar bir araya geliyor. Kendilerini ifade ediyor ve dayanışma içinde oluyor. Bunlar güzel şeyler. Herkesin Ramazan ayını tebrik ediyorum” dedi.

New Jersey İç Güvenlik Bakanlığı Direktör yardımcılarından John Paige, PII etkinlinleri ilgili övgüde bulundu. İftar vesilesiyle insanların bir araya gelmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Paige, PII yetkililerine teşekkür etti.

Türk toplumunda ‘Bir Çay Daha Lütfen’ isimli kitabın yazarı olarak bilinen Katherine Brannin ise Türkiye’de bulunduğu süreç içerisinde Ramazan ayında yaşadığı tecrübeleri anlattı. Türk insanın misafirperverliğini katılımcılara aktaran Branning, Türkiye’de Ramazan ayında oruç tutmadığı halde, insanların sürekli olarak kendisini iftara davet ettiğini söyledi. Programda TCC tarafından hazırlanan Ramazan ayının anlam ve önem konulu bir video da gösterildi.

New York’un seçkin müzisyenlerinden Amir Vahab, program boyunca  birbirinden güzel eserlerle katılımcılara müzik ziyafeti sundu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.