Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştı

Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştı

ABD’de hizmet veren North East Islamic Center (NEICC) yaz tatili boyunca Kur’an-ı Kerim eğitimi verdiği öğrenciler arasında ‘Kur’an Okuma’ yarışması düzenledi. Ülkenin Kuzey Doğu eyaletlerinde yaşayan 60 öğrenci arasında yapılan ön elemelerle 25 öğrenci, Kur’an-ı Kerim’i hem yüzünden hem ezberden okuyarak seyircilerin büyük beğenisini topladı.

Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nin Wilson oditoryumunda düzenlenen ödül töreninde öğrencilerin yanısıra çok sayıda öğrenci velisi de hazır bulundu. İlkokul birinci sınıf ile lise birinci sınıf aralığında okuyan öğrenciler, düzgün kıraatları ile velilerin takdirini topladı. Yarışmaya katılan ilkokul öğrencilerinin Yasin-i Şerif’i ezberden okumaları dikkat çekti.

İstanbul’dan gelerek programa katılan Abdurahman Bas hocanın okuduğu ezanla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahiler ve öğrencilerin Kuran-ı Kerim okumaları ile devam etti. Açılış konuşmasını yapa NEICC Başkanı Halil Ataş, öğrencilerimizi Kur’an-ı Kerim öğrenmeye teşvik etme adına bu tarz etkinleri yapmaya devam edeceklerini söyledi. Türk toplumunun ABD’nin bir parçası olduğunu belirten Ataş “Allah nasip ederse bizim çocuklarımız da inşallah burada bu ülkenin çocuğu olarak yetişecekler ama manevi ve kültürel değerleri hiçbir zaman unutmadan ve derinlemesine yaşayarak İslamı ve Türk kültürünü burada yaşatacaklar.”dedi.

Vakıflarının verdiği dini derslerin önemine değinen Ataş, zaman içerisinde yapacakları aktivitelerin öğrencilerin dini bilgileri açısında temel oluşturacağını belirtti. Ataş, “Vereceğimiz dersler ile inşallah yetişen çocuklarımızı güvenilir müslüman olarak ortaya çıkaracak. Karıncayı bile incitmeyen merhametli insanlar ortaya çıkaracak.”diye konuştu.

İlahiyatçı İsmail Büyükçelebi ise yaptığı konuşmada yurtdışında yaşayan çocukların Kur’an-ı Kerim öğrenmesinin çok önemli olduğunu, bunun için ailelerin, hocalarla birlikte öğrencilere daha fazla zaman ayırması gerektiğini söyledi. Yarışmada Kur’an okuyan çocukların son derece başarılı olduğuna dikkat çeken Büyükçelebi, “Yıllardır bu tabloyu görmeyi arzuluyorduk. Bugün burada çocuklarımız bunu başardı. Ancak bunun devam etmesi lazım. Sadece buraya katılan öğrencilerimiz değil, bütün çocuklarımızın bu şekilde güzel Kur’an okumasını istiyoruz. Bunun için ailelerin çocukların Kur’an eğitimi ile daha yakından ilgilenmesini istiyoruz.”dedi. Büyükçelebi, öğrencilere düzenli olarak Kur’an dersi verdiğini ve bu durumun kendisinin çok mutlu ettiğini söyledi.

Konuşurken zaman zaman göz yaşlarına hakim olamayan Büyükçelebi, “Bu gece gördüğüm tablo sonrası gelecekten çok daha ümitliyim. Öğrencileri bu kadar iyi yetiştiren aileleri ve hocaları tebrik ediyorum. İnşallah bu sayı günden güne artacak.”şeklinde konuştu.

Daha sonra sahneye çıkan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okuyarak hünerlerini sergiledi. 5 kişiden oluşan juri heyeti, yarışma sonunda dereceye giren öğrencilerin isimlerini açıkladı. Juri Heyeti Başkanı Mustafa Bursal, öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’i çok güzel okuduklarını bu nedenle seçim yapmakta çok zorlandıklarını belirtti.

İlkokul öğrencileri arasında Kuran-ı Kerim’i ‘yüzünden okuma’ katagorisinde Yusuf Öztürk birinci, Ahmet Selim Arvasi ikinci, Emine Shakhanova ise üçüncü olmayı başardı. Aynı katagoride ortaokul öğrencileri arasında ise Sıddık Tok birinci, Mücella Özdemir ikinci, Muella Er ise üçüncü olmayı başardı. Özel yetenek katagorisinde yarışan öğrenciler arasından ise herhangi bir derecelendirme yapılmadı. Program boyunca Meryem Çetenli, Tuğçe Kocabey, Emre Bolat, Yusuf ve Yasin Öztürk kardeşler ilahiler okuyarak, katılımcılara unutmaz anlar yaşattı.

Ödül töreninde 5 yaşındaki Mesude Ersöz’ün İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezberden okuması katılımcılar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Juri heyetinde yer alan Nihat Yeşil hoca da Aşır okuyarak, davetlilere kısa bir Kur’an ziyafeti verdi.

Dereceye giren ve yarışmaya katılan öğrencilere verilen ödüllerle program sona erdi. Öğrencilere, ödül olarak para ve kitaplar hediye edildi.

Write a comment

2 Comments

  1. leyla eser September 21, 23:21

    yarismaya katilan tum kardeslerimi tebrik ediyorum.Allah devamini nasip etsin

  2. Yasemin September 23, 23:37

    Program i hazirlayan cocuklarimizi yetistirenlerden rabbim ebeden razi olsun. Yarisma sevkiyle kizim 10 sure ve namaz dualari in cogunu ezberledi.
    Odul parasi ile Afrikaya kurban gondermek istiyor. Emri Bil Maruf Nehyi anil Munker. Baska soze ne gerek.

Only registered users can comment.