Maine Eyalet Senatosu’nda Türkiye rüzgarı

Maine Eyalet Senatosu’nda Türkiye rüzgarı

Duygu ve Nadir Yıldırım Maine Eyalet Senatosu’nda bulunan Hall of Flags’de Türk folklor danslarından derledikleri potporiyi icra ederken senato çalışanları ve izleyenler Türkiye hakkında daha fazla şey öğrenmeleri gerektiğini düşünüyordu. Adem Başkaya’nın icra ettiği sema gösterisi de merakları arttırdı. Amerika’daki birçok eyalette gerçekleştirilen Senato Türk Günü kutlamaları geçtiğimiz Salı günü Maine’de gerçekleşti. Maine Eyalet Senatosu’nda ilk kez gerçekleştirilen Türk Günü’nü Maine Türk Kültür Merkezi ve Türki Amerikan Konseyi ortaklaşa düzenledi.  

maine2Türk Günü etkinlikleri, sanat, folklör gösterilerini, geleneksel tatlardan oluşan ikramları ve Türkiye ve Maine arasında kurulacak iş birliğine dair yapılan konuşmaları kapsadı. Kutlamalarda Maine eyaletini temsilen Vali Paul LePage hazır olurken Türkiye’yi de Türki Amerikan Konseyi Başkanı Furkan Koşar, Marmara Bahar İşadamları Derneği (MABİAD) Başkanı Mehmet Emin Köse ve Maine Türk Kültür Merkezi Başkanı Eyüp Şener temsil etti. MABİAD üyesi 11 iş adamı da Maine Senatosu’nu ziyaret edenler arasındaydı. Başkan Mehmet Emin Köse Maine’le ticaret, kültür ve eğitim alanında işbirliği yapmak istediklerini konuşmasında belirtti.

maine3
Vali LePage konuşmasında Türkiye’nin yükselen ekonomik gücüne vurguda bulunurken Türkiye ile kurulacak ekonomik işbirliğinin kazandıracaklarını dile getirdi. LePage ayrıca 3 Nisan’ı Maine Senatosu Türk Kültür Günü olarak ilan etti. LePage “Benim Maine için amacım, burayı dünyanın her yerinden yatırımcılar için çekim merkezi haline getirmek. Ekonomik büyüme konusunda lider konumda olan Türkiye için de Maine’i yatırım yapılacak yerler arasına sokmak çok önemli. Yatırımcılar Maine’i tarım, enerji, yapılaşma ya da yiyecek alanlarında yatırım yapmak üzere düşünebilir.” diye konuştu.

Programa katılan 70’e yakın milletvekili ve 5 senatör gösterilerden çok etkilendiklerini ifade etti.  Gösterilerin kaynağına giderek orijinallerini de izlemek istediklerini belirten milletvekili ve senatörler memnuniyetlerini ifade etti. Maine eyaleti şimdi haziran ayında düzenlenecek ve katılımcılarının milletvekilleri ve senatörler olacağı bir Türkiye gezisine hazırlanıyor.

maine8

maine7

maine12

maine11

maine6

maine9

maine10

maine13

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*