Al Gore’un kızı ilk orucunu Peace Islands iftarı için tuttu

Al Gore’un kızı ilk orucunu Peace Islands iftarı için tuttu

Columbia Üniversitesi’nde gerçekleştirilen iftar yemeği, New York’un önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Barış Adaları Enstitüsü (Peace Islands Insitute-PII), New York İnançlararası Diyalog Merkezi ve Columbia Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen yemeğe ABD eski başkan yardımcılarından Al Gore’un kızı Karenna Gore ve Endenozya’nın önde gelen din adamlarından İmam Şemsi Ali de katıldı.

Okunan ezanla birlikte oruçların açıldığı programın sunuculuğunu New York İnançlararası Diyalog Merkezi Direktörü Sarah Seyid yaptı. İftar yemeğine ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını söyleyen Columbia Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Dr. Mary Boys ise “Bu salonda daha önce çok farklı programlara ev sahipliği yaptık ancak bugünkü onlardan çok farklı. Sizleri burada ağırlamaktan ve tanımaktan büyük mutluluk duyduk” diye konuştu.

IMG_6077
“ORUÇ BANA ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ”

İftar yemeğinin düzenlenmesinde emeği geçen isimlerden biri olan Karenna Gore iftar programı için hayatındaki ilk orucu tuttuğunu söyledi. Gore, oruçla Müslümanların hisselerine ortak olmaya çalıştığını belirten Gore, “Oruç tutmamın nedeni öncelikle bunun manevi açıdan nasıl bir his olduğunu anlamaktı. Müslümanların orucu nasıl gögüsleyebildiğini bizzat yaşayarak görmek istedim” diye konuştu.

Union Forum adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu olan Gore, son ana kadar oruç tutmayı başarıp başaramayacağından emin olmadığını söyledi. “İşin doğrusu çok acıktım” diyen Gore,  her gün içmeye alıştığı kahveden ayrı kalmanın başağrısına neden olduğunu anlattı. Gore şunları söyledi: “Gün boyu fark ettim ki oruçlu olmak bana istediğin zaman yemenin, istediğin zaman içebilmenin aslında sandığımdan çok daha değerli olduğu öğretti. Ayrıca ne kadar israf içinde olduğumuzu da gösterdi bugün bana oruç. Yiyebildiğimizden hep fazlası var etrafımızda. Bu bolluk ve israf, haliyle açlık çeken, yiyecek bir şey bulamayan insanların halini gözümün önüne getirdi günboyu. Bunları öğrenmek ve hissetmek benim için çok değerliydi.

IMG_6068

‘‘ORUÇ YALNIZ FİZİKEN DEĞİL MANEN VE FİKREN DE TUTULUR’’

İftar yemeğinin ana konuşmacısı Dr. Jerusha Lamptey de Müslümanlar için Ramazan ayının anlamından bahsetti. Orucun yanlızca fiziken değil manen ve fikren de tutulduğunu ifade eden Lamptey, oruç ibadetinin kimler üzerine farz olduğunu anlattı. Oruç tutmayanların nelerle yükümlü olduğunu da aktaran Lamptey, “Belki de işin en farklı yanlardan biri oruç farzını yerine getiremeyen Müslümanlar için kılınan emir. Sağlık ya da başka nedenlerle oruç tutmayanlara orucunu Ramazan ayından sonra kaza etmesi, sürekli hastalığı bulunanlara ise ‘fakirleri doyurması’ emrediliyor” dedi.

Barış Adaları Enstitüsü direktörü İbrahim Sayar ise kurumu hakkında kısa bir bilgi verdi. Sayar enstitünün amacı, kuruluş felsefesi ve faaliyetleri hakkında katılımcılara bir sunum yaptı.

Müzisyen Amir Vahab ve ekibi de canlı icra ettikleri tasavvuf musikisi ile geceye renk kattı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.