30 Ağustos Zafer Bayramı New York’ta kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı New York’ta kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı, New York’taki Türkevi’nde düzenlenen bir programla kutlandı. Program şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından organize edilen kutlamaya katılan Türkiye Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yaşar Halit Çevik yaptığı konuşmada, dünyanın kurtuluş savaşında vatanını korumak ve bağımsız yaşamak isteyen Türk milletinin varoluş mücadelesine tanıklık ettiğini ifade etti. Çevik, “İstiklal savaşında milletimiz azmi, yüksek iradesi, vatan severliği ve kahramanlığı ile elde ettiği zaferle Türkiye Cumhuriyeti’nin (TC) temelini atmış, ülkemizin çağdaş devlet yapısı, güçlü ekonomisi, demokrasisi ve ordusuyla uluslararası alanda söz sahibi olan saygın bir konuma yükselmesini sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

TADF Başkanı Atilla Pak konuşmasında her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı değişik etkinliklerle kutladıklarını belirtti. Zafer bayramının kendileri için büyük bir anlam taşıdığını ifade eden Pak, “New York’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak bizim için gurur verici. Programa katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

BM Daimi Temsilciliği’nde görevli Albay Namık Kemal Çil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk askerlerinin Kurtuluş Savaşı’nda sergiledikleri kahramanlıkları anlattı. Kutlamalara katılan Atatürk İlkokulu öğrencileri, zafer bayramı ile ilgili şiirler okudu. Abu Dabi Büyükelçisi olarak atanan New York Başkonsolosu Levent Bilgen’in de hazır bulunduğu kutlamaya Türk toplumu da ilgi gösterdi.

Müzisyen Nedim Katgı şefliğinde Atatürk Korosu’nun verdiği minik bir konserle devam eden etkinlik, günün anısına verilen resepsiyonla sona erdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.