Chobani’den işçilere büyük sürpriz

Chobani’den işçilere büyük sürpriz

ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olarak bilinen Chobani’nin sahibi işadamı Hamdi Ulukaya, şirketinin hisselerinin bir bölümünü işçilerine dağıttı.

The New York Times’ın haberine göre bundan 11 yıl önce New York’un kuzeyindeki bir yoğurt fabrikasını satın almasıyla başlayan hikayesini 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan bir şirketle taçlandıran Ulukaya, eşine az rastlanır biçimde, Chobani’nin yüzde 10 hissesini 2 bin işçiye dağıttı.

Chobani hisselerini işçilere dağıtmaktaki amacının şirketi son 10 yıldır bugünlere getirenlere biraz refah sağlamak olduğunu belirten Ulukaya,“Bu kadar başarılı olacağını asla tahmin etmediğim bir şey yarattım, ama bu insanlar olmasaydı, Chobani de olmazdı” dedi.

“Hayatımda iki tip insan var, Chobani için çalışanlar ve çalışmayanlar” diyen Ulukaya, hisse dağıtımıyla çalışanların gelecekleri için daha çok çalışacağını söyledi.

Hisse dağıtımı, çalışanlar için de sürpriz oldu. Salı günü beyaz bir paket alan işçiler, paketin içinde kendilerine ne kadar Chobani hissesi verildiğini yazan bir belgeyle karşılaştı. Hisseler, şirket için ne kadar uzun süre çalıştıklarına göre dağıtıldı.

Şirketin değerinin 3 milyar dolarla 5 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor. 3 milyar dolarlık bir değerle, işçilere ortalama 150 bin dolar civarında bir ödeme yapıldığı anlamına geliyor. Şirkette uzun yıllar çalışanların belki de 1 milyon dolarlık bir hisseye sahip olabileceği belirtiliyor.

Chobani’nin halka açılması durumunda, işçiler şirket değeri üzerinden hisselerini satabilecek.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*