Amerika’dan Deutsche Bank’a tarihi ceza

Amerika’dan Deutsche Bank’a tarihi ceza

ABD’de kullandırdığı sorunlu konut kredileri nedeniyle 2008 küresel krizine neden olan finans kuruluşları arasında gösterilen Deutsche Bank’a Amerikan Adalet Bakanlığı 14 milyar dolar karşılığında davaları düşürmeyi teklif etti.

Ancak Avrupa’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank, bu tutarın o dönemde kullandırılan sorunlu kredilerin tutarından çok daha yüksek olduğunu ifade ederek ödemeyi yapmayacağını söyledi.

ABD’li yetkililer ve Deutsche Bank’ın uzlaşma tutarını uzun aylar boyunca müzakere etmesi bekleniyor. Piyasa beklentileri, ABD Adalet Bakanlığı’ndan çok daha düşük bir uzlaşma bedeli çıkacağı yönündeydi.

Banka, “Müzakereler asıl şimdi başlıyor. Deutsche Bank da diğer bankalar gibi daha düşük meblağlarda uzlaşmayı umuyor” dedi.

Dev bankalara dev cezalar

ABD’de faaliyet gösteren bankalar, krediyi geri ödeme gücü olmayan kişilere yüksek faizli konut kredileri satmakla ve bu kredileri, mortgage’a dayalı yatırım araçlarına dönüştürüp risksiz ürünlermiş gibi pazarlayıp yatırımcılara sunmakla suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı Citigroup’a 2014’te 12 milyar dolar karşılığında uzlaşma teklif etmiş, ancak Citigroup yalnızca 7 milyar dolar ödeyerek aleyhindeki davaların düşmesini sağlamıştı.

2013’te JP Morgan Chase 13 milyar dolar, Bank of America ise 16,7 milyar dolar ceza ödemişlerdi.

ABD’nin en büyük yatırım bankası Goldman Sachs ise Ocak ayında 5,1 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

Deutsche Bank’tan talep edilen meblağ, ekonomik kriz sonrasında ABD yetkilileri tarafından bugüne kadar bankalara verilmiş para cezalarından en büyüğü.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.