ABD’de bir ilk: Kadın Maliye Bakanı Janet Yellen

ABD’de bir ilk: Kadın Maliye Bakanı Janet Yellen

Demokrat Başkan Joe Biden’ın Maliye Bakanlığı koltuğuna aday gösterdiği ABD Merkez Bankası’nın (FED) eski başkanı Janet Yellen, ülkenin ilk kadın Maliye Bakanı olarak Senato’da onaylandı.

Yellen’ın, yeni yönetimin Corona virüsü yardım paketi, ABD yaptırımlarının yeniden gözden geçirilmesi ve mali regülasyonların güçlendirilmesi hedefleri üzerinde çalışmaya hızla başlaması bekleniyor.

Senato Maliye Komisyonu, Cuma sabahı Başkan Joe Biden’ın Maliye Bakanlığı koltuğuna aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ı oybirliğiyle onayladı.

74 yaşındaki ekonomi profesörü Janet Yellen’ın adaylığı Cuma günü Senato Maliye Komisyonu’nda da oybirliğiyle kabul edilmişti.

1,9 trilyon dolar tutarındaki Corona virüsü yardım planını açıklayan Başkan Biden, altyapıya, yeşil enerji projelerine, eğitime ve Amerika’nın rekabet gücünü destekleyecek araştırmalara 2 trilyon dolar yatırım yapma vaadinde bulundu.

Senato Yellen’i 15’e karşı 84 oyla onayladı.Ret oyu kullananların tamamı ise Cumhuriyetçiler’den oluşuyor. Bu isimlerin bazıları Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü yardım paketi ile vergi ve harcama planlarından duyduğu endişeyi dile getirmişti.