Davutoğlu BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres’i kabul etti

Davutoğlu BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres’i kabul etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye BM Temsilcilik binasında, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’i kabul etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dönem başkanlığını yapan Fransa’nın daveti üzerine Suriyeli mülteciler ile ilgili toplantıya katılmak üzere New York’a gelen Bakan Davutoğlu BM toplantısından önce Guterres ile Suriyeli mülteciler ile ilgili görüş alış verişinde bulundu. Görüşme öncesi basın mensuplarının görüntü alınmasına izin verildi. Görüşme esnasında Gutterres, Türkiye’nin Suriyeli mülteciler ilgili çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ve bu konuda Türkiye’nin büyük mücadele verdiğini söyledi. Bakan Davutoğlu’da Guterres’e konu ile ilgili gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti. Görüşmede BM Türkiye Büyükelçisi Ertugrul Apakan’da hazır bulundu.

Davutoğlu’nun, bugün New York’taki BM Genel Merkezi’nde yapılacak ve Suriye’ye komşu olan ülkelerin (Irak, Lübnan ve Ürdün) dışişleri bakanlarının da hazır bulunacağı toplantıya katılacak. Davutoğlu’nun toplantıda Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayılarının psikolojik eşik olarak kabul edilen 100 bin sınırını aşması durumunda Suriye sınırları dahilinde, mülteciler için güvenli bir bölge oluşturulmasına ilişkin görüşlerini aktarması bekleniyor.
Bakan Davutoğlu daha sonra saat 3.00’da toplanacak olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’ne katılacak.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.