ABD’de pazardan sonra TikTok indirilemeyecek, WeChat yasak

ABD’de pazardan sonra TikTok indirilemeyecek, WeChat yasak

ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefinde olan Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok pazar gününden itibaren Amerika’da uygulama olarak indirilemeyecek.

ABD Ticaret Bakanlığı, uygulamasının pazar gününden itibaren uygulama mağazalarında yer almayacağını duyurdu.

ABD Başkanı Trump’ın Çinli ByteDance adlı şirkete ait TikTok video paylaşım uygulamasının ülkedeki operasyonlarının ABD’li bir şirketin alması şartını koyduğu sürenin sonuna gelinirken ABD Ticaret Bakanlığı, uygulamanın pazar gününden itibaren uygulama mağazalarında yer almayacağını açıkladı.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların verdiği bilgilere göre hâli hazırda telefonunda TikTok uygulaması indirmiş olanlar bu uygulamayı kullanmaya devam edebilecek fakat WeChat kullananlar bu uygulamayı da kullanamayacak.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bugün şunları söyledi: “Başkan’ın talimatıyla Çin’in ABD vatandaşlarının kişisel verilerini kötü niyetle toplamasının önüne milli değerlerimizi, demokrasi temelli normları ve ABD hukukunu öne çıkararak geçiyoruz”

TikTok için biçilen bir başka tarih de 12 Kasım oldu. Buna göre 12 Kasım’a kadar TikTok’un ABD’li bir şirket tarafından satın alınmaması durumunda, uygulama ABD’de hiç kullanılamayacak.

TikTok’un ABD’de operasyonlarının bir kısmının Oracle’a geçmesi için görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Daha önceleri TikTok’u almak için Microsoft’un teklif verdiği açıklanmış ancak şirket Oracle ile görüşmelere devam etme kararı almıştı.

ABD, uygulamanın Çin merkezli olması nedeniyle kullanıcı bilgilerinin yurt dışına çıkarılacağı endişesinde olduğunu ve bunun ulusal güvenlik sorununa yol açabileceğini belirtiyor. Şirketin ABD bölümü ise bütün dataların ABD’deki serverlarda tutulduğunu ve yurt dışına çıkarılmayacağını söylüyor.