Austinli Musevi ve Hıristiyanlar: Müslüman komşularımızın yanındayız

Austinli Musevi ve Hıristiyanlar: Müslüman komşularımızın yanındayız

Austin’de 14 kilise ve bazı havraların duvarlarına ve bahçelerine astığı afişlerle “Biz Müslüman komşularımızın yanındayız” mesajı vatandaşlardan takdir topladı. 

Geçen Pazar günü toplu taşıma araçlarına binen insanlar  mabetlerde, “Biz Müslüman komşularımızın yanındayız!” afişi ile karşılaştı.

Kaleme alınan bu “Afiş Projesi” kampanyası kâr amacı gütmeyen “İnsan Hakları İçin Dinlerarası Aksiyon” oluşumu sponsorluğunda Austin’de başladı. Özellikle İslam’a karşı dezenformasyonun arttığı son yıllarda Müslümanlara destek kampanyasının başlatılması büyük ilgi topladı.

Şubatta yapılan bir ankete göre Amerikalıların yüzde 75’inden fazlası Müslümanlara karşı ayrımcılığın arttığını düşünüyor. Afiş Projesi bu gidişatı önlemek isteyen sağduyulu insanların bir girişimi. “Teksas bölgesi kiliseleri olarak ilan ediyoruz: “Biz Müslüman komşularımızın yanındayız” diyen organizasyon bununla ‘Amerika’da Müslüman karşıtı tavırların azaltılmasın’hedefliyor.

Austinliler ise gördükleri pankarttan mutlu olduklarını söyledi ve her biri ne düşündüğünü açıkladı.

Emily Smith, “Ben dindar biri değilim ama dinin toplumumuza getirdiği değerlerden gerçekten memnunum. Ayrımcılığa, ırkçılığa ve nefrete karşı bu dayanışmayı destekliyorum. Biz birbirimizi kabul etmeliyiz. Biraraya gelmek ve birbirimizi anlamak çok önemli, diyaloğu teşvik etmek. Bu organizasyonla iftihar ediyorum” derken Collin Mclaughlin ise, “Gerçekten iyi bir jest. Sonuna kadar destekliyorum” ifadesini kullandı.

Bir başka Austinli Jason BouKheir, ” İnsanlara güvenirim dinlerini veya etnik kökenlerini gözetmeksizin. Neye inanıyorlarsa inansınlar, dinleri onların ne tip bir insan olduğunu göstermez. Bazı iyi insanlar var farklı bir dine mensuplar. Ve kötü insanlar var herhangi bir dine mensuplar. Dolayısıyla hangi inanıştan olursa olsun hangi karakterde insan olduğunu o din belirlemez” derken Jennefer Gorn da, “Ben Katolik doğdum ama dindar değilim. 20 yıldır Austin’de yaşıyorum. Hayatımda ilk kez böyle bir şey görüyorum. İnanılmaz. Harika bir şey. Otobüse bindiğimde kiliselerin önünden geçerken bu afişleri gördükçe mutlu oluyorum. İftihar ediyorum, çok sempatik mesajlar. Bizler başkalarını destekleyici olmalıyız inançlarında mantık aramak zorunda değiliz” yorumunu yaptı.

Nisan ayı sonlarında Birleşik Methodist Kilisesi’nde pankartların hizmete açılış töreninde cemaate konuşan Pastör John Elford, “Bu afişler, basit, muşahhas ve görünür nesneler. Biz ümit ediyoruz ki, bu mesajlar farklı dini inançlara sahip insanlar arasında karşılıklı anlayışa ve şefkatle muamelede bulunmaya öncülük edecek” ifadelerini kullanmıştı.

İlk afiş (pankart) Austin Congregational Kilisesi’nde açıldı. Ardından kilise cemaati yan komşuları olan Nueces Camii’ne yürüyerek götürdükleri yemekleri Müslümanların dua ettiği mekanlarda komşularıyla paylaştı.

Congregational Kilisesi rahibi Tom VandeStadt, “En önemli şey, Müslüman cemaatin projeye hakikaten destek olduğundan emin olmaktı” dedi.

Mesaj bereketli oldu ve toplamda 14 kilise ve havrada bu pankartlar asıldı.

kilise2Spearhead Bonnie Tamres-Moore, “Bu afişleri asmak için Müslüman karşıtı tavırların yükselişte olduğu şu günlerden daha iyi bir zaman olamazdı” diye konuştu.

Pew Araştırma şirketinin Şubat ayındaki anketini hatırlatan dinadamı, “Amerikalıların yüzde 75’inden fazlası Müslümanlara karşı ayrımcılığın arttığını düşünüyor” dedi.

Tamres-Moore, başkanlık seçim kampanyalarının Müslüman ve göçmen karşıtı söylemlerin üzerine tuz biber ektiğini anlattı. “Onun için, kenarda sessizce oturmak yeterli değil” dedi ve ekledi, “Şu benim için çok açık; bu nefret ve hoşgörüsüzlüğe karşı seyirci olduğum takdirde o nefret ve hoşgörüsüzlük daha da güçlenecek, bu çok açık.”

Üniversite bölgesindeki 14 kilise artık kamu açıklaması yapmaktan daha fazlası için birlikte çalışıyorlar. Mesela Birleşik Metodist Üniversitesi bu sonbaharda İslam dersleri sunacak.

Bölgedeki diğer üç kilise de Ramazan ayında, 8 Haziran’daki yerel Müslüman organizasyonuna katılacak, Hristiyan cemaatleri iftar saatinde Müslümanlarla birlikte oruç açıp, yemek yiyecek.

Elford ve VandeStadt pankartların seçim süreci boyunca askıda kalacağını ve üniversite açık olduğum müddetçe kaldırılmayacağını, böylelikle Müslüman öğrencilere bir nevi sıcak karşılama yapılmış olacağını ve onların kendilerini yalnız hissetmeyeceklerini ifade ettiler.

Elford kampanyanın sonunda “komşunu sev” sloganının öne çıkacağını belirterek şunları söyledi:

“Ben yetişirken, komşuyu sevme ve değer verme düşüncesinin herkesçe kabul edilebileceğine inanıyordum. Komşuları sevmek gerekli ve sürekli tavsiye edilmeli.”

Aşırı kesimlerden gelebilecek tepkileri göze alan kiliseler, şehrin en kalabalık caddelerine bakan cephelerde bu afişleri asmaktan çekinmediler.

Bu kiliselerle Müslüman topluluklar, özellikle Türk amerikan toplumu yıllardır iletişim içerisinde. Görevli din adamları, rahipler, vaizler, yönetim kurulu üyeleri (mütevelli) Türkiye gezileri Türk insanının değerleriyle ilgili bilgilendirildi. Dahası başta Ramazan ayındaki iftarlar olmak üzere aşure ayı, Muharrem’de Hz Nuh’un tatlısı dağıtıldı, dini bayramlarda buluşmalar oldu, ikramlar yapıldı, sunumlar gerçekleştirildi.

Amerika’da yaşanan tabii afetlerle ilgili olarak Türk toplumu her zaman en hızlı ve hatırı sayılır yardım yapan bir grup oldu. Hem Türk toplumunun, hem de diğer Müslüman milletlerin topluma entegre olması, sosyal projeler ve kültürel programlar ile kendilerini ifade etmeleri işte bu hoşgörü atmosferinin doğmasına vesile oldu.

Austin’de başlayan bu güzel uygulamanın bütün Amerika’ya ve dünyaya yayılmasını uyduğunu görmek çok da büyük bir sürpriz olmaz.

Afişleri destekleyen cemaatler

University United Methodist, University Baptist, Congregational Church of Austin, Trinity Church of Austin, Faith Presbyterian, All Souls, St. Austin Catholic Parish, St Andrew’s Presbyterian, Congregation Beth Israel, First United Methodist, Prince of Peace Lutheran, First Unitarian Universalist Church of Austin, Church of the Savior, Live Oak Unitarian Universalist, University Christian, Texas Hillel Foundation.

Yorum Yaz

1 Yorum

Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*