Saldırganın katliam yaptığı okul ile bağlantısı yokmuş

Saldırganın katliam yaptığı okul ile bağlantısı yokmuş

Connecticut Eyalet Polisi Sözcüsü Paul Vance, saldırıyı gerçekleştiren Adam Lanza ile Sandy Hook ilkokulunun herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını açıkladı.

Vance, soruşturmayla ilgili son bilgileri paylaşmak için basın toplantısı düzenledi. Polisin Lanza’nın annesiyle yaşadığı evde önemli bilgiler içeren delillere el koyduğunu belirten Vance, “Adam Lanza ile okul arasında bir ilişki yok” dedi.
ABD basınında Adam Lanza’nın küçükken Sandy Hook ilkokulunda eğitim gördüğüne ilişkin haberler yer almıştı.

Vance, soruşturmada ele geçirilen delillere ve saldırının nedenine ilişkin detayları bu aşamada paylaşmayacaklarını kaydederek, yüzlerce tanıkla görüştüklerini ancak görüşmelerin halen sürdüğünü söyledi.
Saldırıdan iki kişinin yaralı kurtulduğu bilgisini de doğrulayan Vance, bu kişilere ve sağlık durumlarına ilişkin de bilgi vermedi.
Soruşturmanın çok uzun sürdüğü ve kamuoyunun yeterince aydınlatılmadığı yorumlarını da kabul eden Vance, resmin tamamını net bir şekilde ortaya çıkarmaya çalıştıkları için soruşturmanın uzun sürdüğünü belirtti.  

KURBANLAR TOPRAĞA VERİLMEYE BAŞLANDI

Okul baskınında hayatını kaybedenlerin cenazelerinin defin işlemleri de başladı. Bugün ikisi de 6 yaşında olan Jack Pinto ve Noah Pozner toprağa verildi. 00000904079
Yetkililer, diğer kurbanların da ilerleyen günlerde toprağa verileceğini belirterek medyadan ailelerin acılarına saygı göstermelerini istedi.
ABD’de arka arkaya gelen baskınlar sivillere silah satışı tartışmalarını da alevlendirdi. Silah lobisinden gelen, “öğretmenler silahlı olsaydı bu kadar kayıp yaşanmazdı” ve “öğretmenler de silahlandırılsın” önerileri silah karşıtlarınca büyük tepki çekiyor.


Başkan Barack Obama’nın, Newtown lisesinde katıldığı anma gecesinde, gelecekte bu tür trajedilerin önlenmesi için Başkanlık olarak elinden geleni yapacağını söylemesi de silah satışı ve taşınmasına ilişkin yasal değişiklik yapılabileceği yorumlarına neden oldu.
Kamuoyunda özellikle saldırıyı gerçekleştiren Adam Lanza’nın da kullandığı yarı otomatik saldırı tüfeklerinin sınırlandırılması isteği dile getiriliyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.