Nükleer tesis çalışanları kimyasal buhara maruz kaldı

Nükleer tesis çalışanları kimyasal buhara maruz kaldı

Washington Eyaleti’nin Richland şehrinde bulunan Hanford Nükleer Rezervi çalışanları kimyasal buhara maruz kalarak hastalandıkları gerekçesiyle şikayette bulundu.

Hanford yetkililerinin açıklamasına göre geçtiğimiz çarşamba günü yapılan incelemelerde alınan 12 bin hava örneğinde hastalığa neden olacak bir unsur bulunamadı. Hanford yöneticisi Tom Fletcher, işçilerin herhangi bir buhara maruz kalmamalarına rağmen hastalık belirtilerinin görüldüğünü ve nedeninin bilinmediğini söyledi. Fletcher, “Bu yıl alınan 12 bine yakın hava örneğinden hiçbirinde limitin üzerinde bir kimyasal oranına rastlanmadı. 2007’den beri alınan yaklaşık 50 bin hava örneğinde de limitin aşıldığı görülmedi.” dedi.

Olayla ilgili inceleme yapan Savannah Nehri Ulusal Laboratuvarı’nın sorunun nedenine ışık tutması umud ediliyor. Laboratuvarın ekim ayına kadar bir raporun taslağını hazırlaması bekleniyor. Hanford yetkilileri çarşamba günü yaptıkları açıklamada bu yıl 38 işçinin kimyasal buhara maruz kaldığını daha sonra edilip tekrar işe başladığını belirtti. Bu hastalığa maruz kalanlarda göz, burun, boğaz ve ağızda metalik bir tat tahrişe yol açıyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.