California valisi, plastik poşet yasağı kanununu imzaladı

California valisi, plastik poşet yasağı kanununu imzaladı

California eyaleti, bir ilke imza atarak marketlerin müşterilerine plastik alış-veriş poşeti vermesini resmen yasakladı.

Eyalet Valisi Edmund Brown bugün imzaladığı yasa için “Plastik poşetlere karşı kanunu ilk biz çıkardık ama son olmayacağız” dedi. Yasağın doğru yönde atılmış güzel bir adım olduğunu söyleyen Brown, “Artık plastik poşetler aracılığıyla sahillerimizi, parklarımızı hatta okyanusumuzu kendi ellerimizle yok etmeyeceğiz” dedi.

California genelinde her yıl 13 milyon alış-veriş poşeti tüketiliyordu. Çevreci derneklerin uzun süredir bu poşetlere yasak getirilmesini sağlama çabası nihayet mutlu sonla neticelendi. Yasağa karşı çıkanlar ise bu düzenlemeyle eyalette işsiz sayısının artacağını ve ekonominin zarar göreceğini savunuyor.

Değişikliğe göre 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren büyük market ve eczanelerde yasak yürürlüğe girecek. Alkol satan dükkanlarda ise yasağın başlangıç tarihi 1 Temmuz 2016 olarak belirlendi.

Eyalet yönetimi marketlerin yeni kanundaki çok kullanımlı çantalara geçebilmesi için 2 milyon dolarlık kredi ayrıldığını da bildirdi.

California böylece eyalet genelinde plastik alış-veriş poşetlerine yasak getiren ilk yönetim oldu. Yasak daha önce Hawai’ye bağlı 4 adada uygulanıyordu ancak eyalet genelinde henüz böyle bir yasak bulunmuyor.

Büyük şehirler içinde plastik poşetlere ilk yasak getiren yer ise yine California’ya bağlı San Francisco olmuştu. San Francisco’nun 2007 yılındaki bu hamlesini saha sonra Seattle, Chicago, Portland, Austin ve Los Angeles izlemişti.

Büyük parakendeciler arasında plastik poşet verme uygulamasını kaldıranlar arasındaysa Ikea ve Whole Foods gibi devler de yer alıyor. Ikea müşterilerine ücret karşılığı çok kullanımlı çanta verirken Whole Foods da yine ücret karşılığı geri dönüşümlü poşet veriyordu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.