Kısa sürede kilo vermek kalıcı çözüm değil

Kısa sürede kilo vermek kalıcı çözüm değil

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler hala kısa sürede kilo vermenin yollarını arıyor. Uzmanlar ise, yeme ve bedensel aktivitelerin kontrolü ile sağlıklı kilo verilmesini öneriyor.

Fatih Üniversitesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, kolay yoldan kilo verdiren diyetlerin genellikle sıkı kurallar içeren kısa dönemli diyetler olduğunu söyledi. Mutlu, “Bu diyetler kilo verdirse bile diyetin kuralları, onu uzun süre uygulayabilmeyi mümkün kılmıyor. Bu diyetler besin değeri açısından da yetersiz. Demir eksikliği, kemiklerin zayıflaması gibi sorunlara neden oluyor. Ayrıca kilo verme ve bunu korumada yaşanılan esas sorunu çözmede kişiye yardımcı olmuyor. Bu diyetleri uygulayan birçok insanın sıkça yaşadığı bir diğer problem de başarılı bir şekilde incelme konusundaki beceriye olan güvenlerinin yitirilmesi” diye konuştu.

Dyt. Hayrettin Mutlu, doğru ve sağlıklı kilo verme önerilerini şu şekilde sıraladı:

“Kilo verme hızı ve miktarı konusunda gerçekçi olun. Mümkün olandan fazlasını beklemek, sizi başarısızlığa iter. Gerçekçi hedeflerinize ulaşmak için yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerse, hedeflerinize güvenli ve emin adımlarla ulaşmanızı sağlar. Diyet yaparken dengeli bir şekilde beslenmeniz vücudunuzu ve zihninizi, sağlıklı ve aktif tutmak için gereken gıdaları aldığınıza inandırır. Düzenli öğünler ve sevdiğiniz besinlerden tüketeceğiniz ufak porsiyonlar da tatmin olmanızı sağlar. Sağlıklı bir beslenme şekli, aynı zamanda kalp hastalıkları, bazı kanser tipleri, şeker hastalığı, katarakt ve akciğer bozuklukları risklerini de azaltır. Yarım kilo vücut yağının içerdiği enerji miktarı 3 bin 500 kaloridir. Bu durumda, haftada yarım kilo verebilmek için, günde 500 kalori daha az almanız gerekmektedir. Bunu başarmanın en iyi yolu da daha az kalori almak için ufak tefek değişiklikler yapmak ve daha hareketli olmaktır. Örneğin; bir bar çikolata yerine bir adet muz yemeniz 150, standart mayonezli lahana salatasını diyet mayonezli yemeniz 240 kalori kazandırır. Buna 15’er dakikalık iki kısa yürüyüşü de eklerseniz (150 kalori yakar) 540 kalori daha az almış olursunuz. Kilo vermenin tek bir doğru yolu yok. Önemli olan bunu sağlıklı ve gerçekçi yollarla başarmak. Böylece kilo verirken, ihtiyacınız olan besinleri alabilir, kendinize daha olumlu yaklaşabilir ve hayatınızı aynen yaşamaya devam edebilirsiniz. Bu, aynı zamanda kilonuzu korumaya yarayacak yeni beceri ve tutumlar geliştirmenizi de sağlayacaktır.”

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*