Yaş ilerledikçe kemik erimesi  riski artıyor

Yaş ilerledikçe kemik erimesi riski artıyor

Günümüzde önemli bir halk sağlığı problemi haline gelen osteoporoz veya diğer adıyla kemik erimesi, kemik metabolizmasındaki bir bozukluk sonucunda kemiklerin incelmesine, zayıflamasına ve çok kolay kırılabilmesine sebep olan bir hastalık. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, kemik erimesinin günümüzde daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olduğunu ancak aynı oranda olmasa da erkekleri de etkilediğini söyledi. Dr. Coşkun Akalın, “Kemik erimesi 50 yaşın üzerindeki kadınların 3’te birinde, erkeklerin 5’te birinde görülmektedir.” dedi.

Dr. Coşkun Akalın, osteoporozun görülmesinde özellikle çocukluk çağındaki yanlış beslenme ve yanlış yaşam şeklinin önemli olduğunu belirtti. Osteoporozun ancak ileri yaşlarda fark edildiğini söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, şunları dile getirdi: “Kemik erimesi tanısının konulabilmesi için kemik yoğunluğunun ölçülmesi gerekiyor, çünkü 65 yaş üstündeki pek çok kadın ve erkekte kalça, omurga, el bileği ve diğer kemiklerde kırıklara rastlanıyor. Tedavi edilmeyen osteoporozda bel ve sırt ağrısı, boyda kısalma, sırtta kamburlaşma, kaburgalar ve kalça kemiğinde kırıklar da olabiliyor. Bu nedenle erken tanı için kemik yoğunluğunun incelenmesinin yanı sıra kan ve idrar testleri de önemli.”

‘KALSİYUM YÖNÜNDEN ZENGİN BESLENİN’

Kemik erimesini önlemede kalsiyum ve D vitamininin yararlarına değinen Dr. Coşkun Akalın, kadınlarda ve erkeklerde iskelet sisteminin gelişmesi ve kemik yoğunluğunun devamı için yaşam boyu yeterli kalsiyum ve D vitamini alımının önemli olduğunu söyledi. Kalsiyum ihtiyacının, çocukluk çağında 1000-1500 mg, erişkinlerde ise 800-1000 mg olduğunu aktaran Dr. Akalın, şu tavsiyelerde bulundu: “Süt ve süt ürünleri zengin birer kalsiyum kaynağı olarak diyette mutlak yer almalı. Süt ve süt ürünleri aynı zamanda birer protein kaynağıdır. Bunun yanı sıra kalsiyum yönünden zengin diğer besinler olarak brokoli, kıvırcık, lahana, ıspanak gibi yeşil sebzeleri, balık çeşitlerini ve özellikle badem gibi bir takım kuru yemişleri de diyette ihmal etmemek gerekir. Kalsiyumu besinler vasıtası ile almakta sorun varsa mutlaka ek kalsiyum desteği verilmelidir.”

Kemik erimesinin tedavisinde kalsiyumun yanı sıra D vitamini alınmasının da olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Dr. Coşkun Akalın, “D vitamini, kemik sağlığı, kalsiyum emilimi, kas gücü ve denge-düşme riski açısından önemlidir. Çünkü D vitamini, sindirim sisteminde kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. Doğrudan güneş ışığına maruz kalındığında D vitamininin yüzde 90’ı deride sentezlenebilir. Güneşte omuz ve kollar açık bir şekilde 15 dakika kadar yürümek günlük D vitamini alımı için yeterlidir. Ayrıca karaciğer, yağlı balıklar ve yumurta sarısı da D vitamininden zengindir.” dedi.

‘YÜRÜMEK KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR’

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, kemik sağlığının korunması ve osteoporozun önlenmesi için düzenli fiziksel aktivitenin en az beslenme kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Dr. Akalın, “Yürüyüş, kemiklerin güçlenmesi için en kolay ve en iyi fiziksel aktivitedir.” diye belirtti.

Osteoporozun tedavisinde kemik yıkımı yapan hücrelerin faaliyetlerini baskılayan bir takım ilaçlar kullanıldığına değinen Akalın, “Fakat ilaç tedavisine kemik yoğunluğu ölçüm sonuçları ve kişisel faktörlerin birlikte değerlendirilerek mutlaka hekim tarafından karar verilmesi gerek. Kemik erimesi uzun süre hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebilir. Bu nedenle düzenli kontrolden geçmek çok önemli. Kaybolan kemiği yerine koymak oldukça pahalı, zor ve uzun zaman alan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, risk faktörlerini belirlemek ve osteoporozu önlemeye yönelik tedbirleri almak gerekir.” diye sözlerini tamamladı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.