Obama’nın gücü mahkemeye yetmedi

Obama’nın gücü mahkemeye yetmedi

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Barack Obama’nın, ülkede yasa dışı ikamet eden 4 milyondan fazla göçmeni sınır dışı edilmekten koruduğu belirtilen planını yeniden görüşmeyeceğini açıkladı.

Başkan Obama göçmenlik reformu için uzun süre verdiği çabalara rağmen ABD Kongresi’nden geçirememişti. Bunun üzerine Obama başkanlık yetkilerini kullanarak kanun hükümünde bir kararname yayınlamıştı. Ancak Cumhuriyetçi Partili eyaletler başkanlık kararnamesiyle hayata geçirilen planın anayasaya aykırı olduğunu ileri sürmüştü.

26 Cumhuriyetçi valinin girişimi sonucu bu kararname ise Teksas Federal Mahkemesi tarafından görüşülmüş ve askıya alınmıştı.

Yüksek Mahkeme’nin 4’e 4 oy verdiği reform yasası, eşit oy nedeniyle görüşmeye alınmıyor. Bu yüzden federal mahkemenin verdiği karar geçerli sayılmaya devam edecek. Obama’nın başkanlık yetkileri bu kararı yok saymaya yetmiyor.

Obama, göçmenlik reformuyla ile ABD’de uzun süre bulunan ve vergi veren yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmelerini engellemek ayrıca yasal çalışma hakkı almalarını sağlamak istiyordu.

Başkan Barack Obama, Yüksek Mahkeme’nin kararından hemen sonra gazetecilerin karşısına geçip açıklamada bulundu. Obama, kararı “Çok üzücü” olarak niteledi.

Obama “Son 20 yılda göçmenlik sistemimiz herkesin bildiği gibi bozuldu. Yüksek Mahkeme, bugün bu sorunu çözmek için bir karara varamadı. Sistemi eskisiden daha geriye götürdü. Arzuladığımız bir ülkeden bizi uzaklaştırdı.”dedi.


Görev süresi kasım ayında sona erecek olan Obama’nın bundan sonra göçmenlik reformu ile ilgili adım atması beklenmiyor. ABD başkanı, eninde sonunda göçmenlik reformunun yasallaşacağı öngörüsünde bulundu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.