Ünlü düşünür Chomsky, İpek medyaya yapılan müdahale için: Bu bir rezalettir

Ünlü düşünür Chomsky, İpek medyaya yapılan müdahale için: Bu bir rezalettir

Dünyaca ünlü filozof, dilbilimci ve tarihçi Prof. Dr Noam Chomsky, İpek-Koza Medya Grubu’na yapılan polis baskınına sert tepki gösterdi.

Ünlü düşünür Zaman Amerika’ya yaptığı açıklamada yaşanan olaylar için, “Bu bir rezalet ve içler acısı otoriter eğilimlerin bir başka çirkin işaretidir” ifadesini kullandı. Chomsky, yaşanan son gelişmeler için, “Bunlar çok uğursuz gelişmelerdir” nitelemesinde bulundu.

Columbia Üniversitesi bünyesinde bulunan Global Fikir Özgürlüğü ve Bilgilendirme Kuruluşu Direktörü Prof. Dr Agnes Callamard’da Türkiye’de yaşanan son gelişmelere sert tepki gösterdi. Prof. Dr. Callarmard, Türk hükümetinin, suç kanıtı olmadan özel bir televizyona el koyması, uluslararası insan hakları, fikir ve basın hürriyetine standartlarına karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtti.

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi Başkanı Özel Danışmanı Prof. Dr Callamard, yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Türk hükümeti, önemli seçim öncesi Türk halkını ve insanların bilgi edinme hakkını ağır aşağılamıştır. Ulusal ve bölgesel derin toplumsal kargaşa oluşturmuştur” dedi.

Prof. Dr Callamard açıklamasında, “Bağımsız medyayı susturma, gazeteci ve hukuk adamlarının tutuklanması, yargı isteksizliği- yetersizliği, izleme komitesi kurallarının, hükümetin kontrol etmesi, sessiz kalması, tartışmasız güç uygulama ile karakterize olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*