Trump: IŞİD Lideri Bağdadi Öldü

Trump: IŞİD Lideri Bağdadi Öldü

Başkan Donald Trump IŞİD lideri Bağdadi’nin öldüğünü açıkladı. Trump, Suriye’nin kuzey batısında düzenlenen operasyonunda Bağdadi’nin öldürüldüğünü, operasyonda Amerikan askerlerinin hayatını kaybetmediğini belirtti.

Trump konuyla ilgili Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi ve Bağdadi’nin yardımcılarıyla birlikte öldürüldüğünü söyledi.

Başkan Trump, “ABD dün dünyanın en büyük terör örgütünün liderine hak ettiği adaleti sağladı. Bağdadi dünyanın en kötü terör örgütünün lideriydi. ABD yıllardır Bağdadi’yi arıyordu, bu yönetimimin en büyük ulusal güvenlik önceliğiydi. ABD askerleri kuzeybatı Suriye’de misyonlarını başarıyla yerine getirdiler, ABD personeli harikaydı” diye konuştu. Trump, Bağdadi’nin son dakikalarını korku ve panik içinde geçirdiğini söyledi. 

“Son dakikalarını ağlayarak geçirdi”

“Son dakikalarını ağlayarak ve çığlık atarak geçirdi” diyen Trump, Bağdadi için “korkak gibi öldü” ifadesini kullandı. 

Trump, operasyonu canlı seyrettiğini de kaydetti ve Bağdadi’nin çıkışı olmayan bir tünelde üzerindeki patlayıcı yüklü yeleği havaya uçurarak yanındaki üç küçük çocuğuyla birlikte öldüğünü anlattı. Trump, Bağdadi’nin çocuklarını da ölüme götürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı operasyonda ABD personelinin zarar görmediğini, Bağdadi’nin ise çok sayıda savaşçısının öldüğünü bildirdi.

Trump’tan Türkiye’ye teşekkür

Trump, Rusya,Türkiye, Suriye ve Irak’a da verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Trump, Türkiye’nin katkısı için “mükemmeldi” ifadesini kullandı. Ayrıca Rusya’nın operasyon için hava sahasını açtığını ve Kürtler’in önemli bilgiler paylaştığını kaydetti.

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı Trump’ın açıklamasının ardından operasyonda Rusya’nın Amerika’ya sağladığı hava desteğinden haberi olmadığını açıkladı.

Trump, Bağdadi’nin cesedinin tanınamayacak durumda olduğunu ancak test sonuçlarıyla kesin kimliğin şüpheye yer bırakmayacak şekilde tespit edildiğini söyledi ve “dünya artık daha güvenli bir yer” diye konuştu. 

Trump, baskında IŞİD’in planlarıyla ilgili çok önemli malzemeler elde ettiklerini de kaydetti. 

Başkan, El Kaide lideri Bin Ladin’in öldürülmesinin önemli olduğunu ancak Bağdadi’nin öldürülmesinin daha büyük bir haber olduğunu düşündüğünü söyledi. 

Bin Ladin’in 11 Eylül 2001 saldırısından önce küresel bir isim olmadığını belirten Trump, ancak Bağdadi’nin bir halifelik kurduğunu kaydetti. 

Başkan Trump, Cumartesi gecesi “Şu an çok büyük bir şey oldu!” şeklinde bir Twitter mesajı paylaşmış, ancak ayrıntı vermemişti.