Edward Snowden Twitter’da hesap açtı

Edward Snowden Twitter’da hesap açtı

Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) bilgilerini ifşa ettikten sonra Rusya’ya sığınan CIA eski çalışanı Edward Snowden, Twitter’da hesap açtı.

4 saatte 603 bin takipçiye ulaşan @Snowden hesabından 7 tweet paylaşıldı.

İlk olarak ilişiğinin kesildiği NSA’yi takip eden Snowden’in ilk mesajı “Şimdi beni duyuyor musunuz?” sorusu oldu. İkinci olarak Mars’ta su keşfi ile ilgili yazan Snowden, Mars’ta pasaport kontrolü olup olmadığını sordu. Twitter hesabının açıklama bölümüne, “Önceden hükümet için çalışıyordum, şimdi toplum için çalışıyorum” açıklamasını yazması dikkat çekti.

RUSYA’DAN 3 YILLIK OTURUM İZNİ ALDI

Vizesiz girdiği Rusya’da 1 Ağustos 2014’te 3 yıllık oturum izni alan Snowden’in 3 ayı geçmeyen süre ile yurtdışı çıkışlarında herhangi bir sorun bulunmuyor. Snowden, Rusya’da bir yıllık geçici siyasi sığınma süresinin tamamlanmasının ardından ek süre talebinde bulunmuştu.

Snowden, Moskova’nın Şeremetyova Havaalanı’nda transit bölgede 23 Haziran -31 Temmuz 2013 tarihleri arasında sıkışıp kalmıştı. Rusya’nın geçici siyasi sığınma vermesinin ardından ülkeye giriş yapabilmişti.

Amerikan istihbaratının dünya genelinde hiçbir yasal zemin ve kontrol olmaksızın birey ve grupları takibe aldığını söyleyen Snowden, dinleme ve izleme faaliyetlerinin tamamen NSA teknisyenlerinin inisiyatifiyle ve keyfi biçimde yapıldığını ifade etmişti. Snowden, değişik algoritmalar oluşturularak gerçekleştirilen elektronik taramaların sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik ve ticari alanları da kapsadığı bilgisini paylaşmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Snowden’i teslim etmeyi düşünmediklerini, Rusya’nın insan hakları için savaşanları teslim eden bir ülke olmadığını ifade etmişti. Putin, Snowden probleminin ABD’li özel kuvvetlerin acemice hatalarından dolayı ortaya çıktığını savunmuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.