Ebola karantinasını delen NBC editörü işini kaybedebilir

Ebola karantinasını delen NBC editörü işini kaybedebilir

NBC televizyonun Sağlık Editörü Dr. Nancy Snyderman’ın, uyması gereken Ebola karantinasını delerek restoranda yemek almaya çıkması büyük tepkilere neden oldu.

Batı Afrika’da Ebola salgını hakkında birçok habere imza atan Dr. Snyderman, Ebola virüsüne yakalandığı tespit edilen Ashoka Mukpo isimli kameramanla çalıştığı tespit edilince karantinaya alınmıştı. Dr. Snyderman, Amerika’ya döndükten sonra haber ekibi ile birlikte 21 günlük karantinaya girmeyi kabul etmişti. Yapılan tetkikler sonucunda haber ekibinde Ebola virüsüne rastlanmadığı duyrulmuştu. Ancak tecrübeli editör, ekibiyle birlikte New Jersey’de bir restoranda yemeğe gittiği görülünce büyük tepki topladı. 1100’den fazla insan olaya kızgınlıklarını göstermek için Snyderman’ın Facebook sayfasına tepki mesajları yazarak, editörün işini ve doktorluk lisansının iptal edilmesini talep etti. NBC izleyicileri, sağlık editörü Snyderman’ın yorumlarına artık kesinlikle inanmayacağını ifade etti.

NBC yetkilileri ise kimlerin restoranda gittiği bilgisini açıklamayıp sadece “Grubumuzun bazı üyeleri sözlerini yerine getirmedi.” şeklinde kendini savundu.

Poynter Enstitüsü’nde çalışan Gazetecilik Etiği Uzmanı Kelly McBride, Snyderman’nın “Kabalığı ve özensizliği”nin  NBC için çok büyük bir reklam ve güvenilirlik problemi oluşturacağını ifade etti.

Dr. Snyderman, 17 yıl boyunca ABC kanalında sağlık haberlerini sunduktan sonra 2006’da NBC’ye transfer olmuştu.

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*