Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs yarasa kaynaklı

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs yarasa kaynaklı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün kaynağının yarasalar olduğunu açıkladı. WHO uzmanları virüsün ortaya çıktığı Vuhan’daki deniz ürünleri gıda pazarının salgınının ortaya çıkmasında rol oynadığını belirterek “Belki, hayvanlar bu virüsü pazar yerine getirdi veya önceden virüs kapmış kişiler bu pazar yerini ziyaret etti” dedi.

WHO, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yarasa kaynaklı olduğunu ve Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarının, salgının patlak vermesinde rol oynadığını bildirdi.

WHO Gıda Güvenliği ve Zoonoz Uzmanı Peter Ben Embarek, video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, kedi ve gelinciklerin virüse enfekte olabileceğini belirterek, bununla birlikte Kovid-19’un hayvanlarla bağlantısı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

“Açık bir şekilde pazar yeri bunda (salgında) bir rol oynadı. Ama hangi rolü oynadı, bilmiyoruz” diyen Embarek, virüsün çıkış noktasının Vuhan’daki pazar yeri olabileceği gibi, pazar yerinde ve çevresinde tesadüfen saptanmış da olabileceğini söyledi.

Kovid-19’un kaynağının yarasalar olduğunu ama bu konunun da derinlemesine incelenmesi gerektiğini belirten Embarek, “Belki, öncelikle hayvanlar bu virüsü pazar yerine getirdi veya önceden virüs kapmış kişiler bu pazar yerini ziyaret etti” dedi.