ABD’den, Erdoğan’ın dinlendiğine ilişkin açıklama: Duymadım

ABD’den, Erdoğan’ın dinlendiğine ilişkin açıklama: Duymadım

ABD Dışişleri Bakanlığı, NATO müttefiklerine yönelik dinleme faaliyetlerini  sonlandırdığını açıklamasına karşın, ABD’nin Türk yetkililerini dinlediğine ilişkin iddiaları duymadığını savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme iddialarına ilişkin soruyu cevapladı.

Toner, “ABD Başkanı Obama, Edward Snowden’in suç  oluşturan eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez  konuştu ve bunları açıklıkla yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hala geçerliliğini koruyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD tarafından dinlenildiğine ilişkin iddiaları da duymadığını savunan Toner, Bizim istihbarat faaliyetlerinin ne olup olmadığına ilişkin konularda konuşmayacağım. Özellikle Türkiye için değil, genel olarak konuşuyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiki, IŞİD’e karşı koalisyonun bir üyesi. IŞİD’İ Suriye ve Irak’ta yok etmek için Türkiye ile yakından işbirliği yapıyoruz. Türkiye’nin katkılarına ve katılımına değer veriyoruz, istihbarat paylaşımı yapıyoruz. Dolayısı ile böyle bir kural dışılığa çıkıldığına inanmak için hiç bir neden yok? diye konuştu.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*