ABD için korkutan öngörü: Koronadan ölümler 300 bini bulabilir

ABD için korkutan öngörü: Koronadan ölümler 300 bini bulabilir

ABD’nin Seattle şehrinde bulunan Washington Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yapılan bir simülasyon, ülkede yıl sonuna Covid-19 nedeniyle can kayıplarının 300 bini bulabileceğini ortaya koydu. Eğer bu öngörü gerçekleşirse, bu yaklaşık 140 bin kişinin daha öleceği anlamına geliyor.

Ancak, araştırmacılar bu ölümlerin önlenebileceğini de vurguladı. Eğer insanların yüzde 95’i, toplum içinde her zaman maske takarsa 1 Aralık’ta can kayıpları 228 bin civarına inebilir.

Enstitü direktörü Christopher Murray, “ABD’de roller coaster’da gidiyormuşuz gibiyiz” dedi. Anlattığına göre bir bölgedeki enfeksiyonlar dramatik bir şekilde arttığında, insanlar maske takıyor ve gerekli önlemleri alıyor, ancak durum düzeldiğinde önlemler yine gevşiyor. Murray, ”Bu doğal olarak daha fazla enfeksiyona yol açar. Ve muhtemelen ölümcül döngü yeniden başlar” diyerek, insanların tutumlarını eleştirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden alınan verilere göre, şimdiye kadar ABD’de yaklaşık 160 bin kişi Covid-19 sebebiyle öldü. Şu anda ülke çapında neredeyse beş milyon doğrulanmış korona vakası var.

Yeni enfeksiyonların sayısı Haziran ortasından bu yana önemli ölçüde arttı. Yetkililer son zamanlarda, özellikle ülkenin güneyindeki ve batısındaki eyaletlerde ortalama olarak günde 60 bin vaka bildirdi.