Yellen, ‘Jackson Hole’deki konuşmasında istihdama dikkat çekti

Yellen, ‘Jackson Hole’deki konuşmasında istihdama dikkat çekti

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, işgücü piyasasının hala istenilen düzeyde olmadığını belirtti. Yellen yaptığı açıklamada faiz artırımı konusunda net birşey söylemedi.

Ekonomi uzmanları ve akademisyenlerin bir araya geldiği Wyoming’teki ‘Jackson Hole’ toplantısında konuşan Fed Başkanı Yellen, işsizlik oranının krizden sonra iyi toparlandığını ancak, hedefledikleri düzeye gelmediğini yineledi. İşgücüne katılan Amerikalı sayısının düşük olduğuna dikkat çeken Yellen, düşen işsizlik oranının abartıldığını belirtti. 2009 sonbaharından bu yana aylık ortalama 230 bin kişiye istihdam sağlandığını hatırlatan Fed başkanı, “İşsizlik yüzde 10’dan yüzde 6.2’ye düştüğü halde, işgücü piyasası iyi toparlandı ama resesyondan tam olarak çıktı denemez.” diye konuştu.

Son açıklanan Fed tutanaklarında istihdam verilerinin iyi gelmesinden dolayı, faiz artırımının beklenenden daha erken yapılabileceği mesajı verilmişti. Yellen ise, bugünkü konuşmasında, Fed’in istihdam piyasasından gelecek verilere bağlı olarak hareket edeceğini vurguladı. İstihdam piyasasındaki gelişmelerin Fed’in karar vermesini güçleştirdiğini kaydeden Yellen, para politikasında erken yapılacak bir müdahalenin istihdamı frenleyebileceğini ifade etti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.