Türkiye’nin risk primi sekiz ayın zirvesinde

Türkiye’nin risk primi sekiz ayın zirvesinde

Doların 3 liraya kadar çıkması sebebiyle Türkiye’nin, kredi risk primi olarak da değerlendirilen CDS (kredi temerrüt sigorta primi) değerleri bir haftada 23 puan yükseldi. Geçen cuma itibarıyla CDS değerleri, Ocak 2015’ten beri en yüksek seviyesi olan 280’e ulaştı. Finans uzmanı Emre Özsöz, bütçe disiplininin bozulması halinde not indiriminin gelebileceğini söyledi.

Erken seçim ve terör sebebiyle doların 3 liraya tırmanması, Türkiye’nin risk primini yükseltti. Türkiye’nin, kredi risk primi olarak da değerlendirilen CDS (kredi temerrüt sigorta primi) değerleri son bir haftada 23 puan birden yükseldi. 20 Ağustos itibarıyla Türkiye’nin CDS değerleri, bir ay öncesine göre yüzde 25 artarak Ocak 2015’ten beri en yüksek seviyesi olan 280’i gördü. Uzmanlar, dövizdeki bu çıkışın erken seçime kadar devam edeceğini ve Türk Lirası üzerindeki kur baskısının artacağını ifade ediyor.

New York State Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Fordham Üniversitesi Uluslararası Politika Çalışmaları Merkezi Araştırma Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Emre Özsöz, Türkiye’nin risk primindeki artışa dikkat çekerek, bütçe disiplininin bozulması halinde not indiriminin gelebileceğini söyledi. Dünya finans çevrelerinin yakından tanıdığı, Nijerya Merkez Bankası ve bazı Afrika ülkelerine danışmanlık yapan finans uzmanı Özsöz, “CDS oranlarındaki artış, bir ülkenin riskinin artması anlamına gelir. Borcun ödenmeme riskine karşı satın alıcısını sigortalayan ve aslında bir sigorta poliçesi gibi düşünebileceğimiz CDS kontratlarının dünyadaki hacmi, 20 trilyon dolara yakındır. Türkiye CDS’lerinin bu orandaki payı da 200 milyar dolar civarındadır.” dedi.

TL’nin, doların 3 liraya yaklaşmasıyla gelişmekte olan ülke piyasaları içerisinde 2015 yılında Brezilya Reali’nden sonra en kötü performansı gösteren para birimi olduğuna işaret eden Özsöz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hükümeti kurulamayan ve bu sebeple tekrar seçime gidecek olan bir ülke, yabancı yatırımcıları korkutmak için yeterlidir. Bütün bu siyasî belirsizlik, Türkiye’nin ülke riskini artırmıştır. Bir de bunun üzerine her gün gelen çatışma ve şehit haberleri de eklenince, piyasalardaki düşüş oldukça anlaşılır hale gelmiştir. Birçok yatırımcı, bu sebepten Türkiye’deki pozisyonlarını kapatmakta ya da yeni pozisyon açmaktan uzak durmaktadır.”

Merkez Bankası’nın, kurlardaki oynaklığı dolar satımlarıyla engellemek üzere bir politika izlemek istediğini  aktaran Özsöz, spekülatörlerin dışında birçok yatırımcının, Türk Lirası ve Türk piyasalarını es geçtiğini kaydetti. Bu tablonun ve TL üzerindeki kur baskısının erken seçime kadar devam edeceğini söyleyen Özsöz, “Umudumuz, bütçe disiplininin bu süre içerisinde kaybolmamasıdır. Eğer bütün bunların üzerine Türkiye’nin bütçe disiplini de bozulursa ne yazık ki yatırım yapılabilirlik olan kredi notumuzda bir düşüş gerçekleşebilir.” ifadelerini kullandı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.