Moody’s’den Türkiye açıklaması: Seçimin kredi kalitesine etkisi politikaya bağlı

Moody’s’den Türkiye açıklaması: Seçimin kredi kalitesine etkisi politikaya bağlı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Service, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de seçimlerin kredi kalitesi üzerindeki etkisi, yeni hükümetin düşük büyüme, yüksek enflasyon ve volatil sermaye akışları ile mücadele için hazırlayacağı ekonomi politikasına bağlı”dedi.

Moody’s, açıklamasında, “AK Parti’nin çoğunluğu kazanmasının siyasi belirsizliği azaltmasına karşın, Türkiye’de bankalar halen, gelişen piyasalara yönelik riskten kaçına eğilimi ve artan jeopolitik riskler ile karşı karşıya” değerlendirmesinde bulundu. Moody’s, ülkenin bankacılık sisteminin görünümüne yönelik kilit faktörün, yeni hükümetin ekonomik stratejisi ve reformların ülkenin tasarruf oranı ve büyüme potansiyelini ne ölçüde etkileyeceği olduğunu kaydetti. Açıklamada, “AK Parti’nin bu yıl yapılan ikinci seçimde çoğunluğu kazanması kısa vadede siyasi belirsizliği azalttı” denildi.

Moody’s, ayrıca, “AK Parti’nin çoğunluğu kazanmasına karşın, Türk şirketleri muhtemelen, siyasi belirsizlik ve jeopolitik risklerin halen sürmesinden dolayı, yatırımcı ve tüketici güveninde keskin bir artış görmeyecek” dedi.

Moody’s, yeni yatırımlara gitme konusunda, büyük şirketlerin, makroekonomik ortamda belirsizlik daha da ortadan kalkana kadar, beklemede kalacağını belirtti.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*