Fitch’ten bankacılık uyarısı

Fitch’ten bankacılık uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı bazı ülkelerde banka faaliyet şartlarının 2015’te de zorluklarla karşılaşacağını açıkladı.

Fitch’in internet sitesinde yer alan konuyla ilgili raporda, “Gelişmekte olan ülkelerdeki bankaların birçoğunun faaliyet şartları 2015’te zorluğunu korumaya devam edecek.” uyarısı yapıldı. Kuruluş, ekonominin zayıflaması, büyümenin yavaşlaması, sezonluk kredi defterleri ve daralan marjların ( brüt kar) bu zorluklar üzerinden olumsuz etki oluşturacağına dikkat çekildi. Bu unsurların ülkelerin negatif ülke not görünümleri ile birleştiğinde özellikle Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’daki bankaların da negatif görünümüne neden olduğuna vurgu yapıldı.

Raporda ayrıca, “Çin, Hindistan, Rusya, Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerin dahil olduğu piyasaların çoğunda, sistemik olarak önemli olan bankaların reytingleri, özellikle kamu mülkiyeti olanların devlet destekli olmaya devam ediyor. Bu ekonomilerde ve banka ölçümlerindeki zayıflığın oluşturduğu aşağı yönlü riskleri sınırlıyor.” ifadelerine de yer verildi.

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*