FED, tahvil alımlarını sona erdirdi

FED, tahvil alımlarını sona erdirdi

Amerikan Merkez Bankası (FED), 2008 krizinden sonra piyasaların toparlanması için başlattığı tahvil alım programını sonlandırdı.

Yaklaşık 6 yıldır aylık mortgage destekli tahvil ve hazine bonusu alan FED, parasal genişleme politikasını ekim ayı sonu itibarıyla tamamen sonlandıracağını açıkladı. FED, sıfıra yakın faiz oranını ise bir süre daha düşük tutacağını yineledi. Ekonomistler, FED’in faiz artırımının 2015 yılının ortalarında gerçekleşeceğini öngörüyor.

FOMC (FED Açık Piyasa Komitesi), iki günlük toplantısından sonra yaptığı açıklamada, işgücü piyasasının da güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla biraz daha iyileştiğine dikkat çekti. FOMC tarafından yayınlanan bildiride gerileyen enerji fiyatlarıyla, enflasyonun düşük seyretmeye devam ettiği kaydedildi.  Enflasyonun ise uzun vadede yüzde 2 hedefinin altında kalma ihtimalinin düşük olduğu ifade edildi.

FED Başkanı Janet Yellen, çok sayıda Amerikalının tam zamanlı çalışmak istemesine rağmen, yarı zamanlı çalıştığını belirterek, iş gücü piyasasının hâlâ zayıf olduğunu savunuyor. FED, 2008 finans krizinden sonra toplam 3,9 trilyon dolar tahvil almış oldu. FED, geçtiğimiz aralık ayında yapılan toplantı sonrasında, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarında kesintiye giderek, ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere varlık alımlarını aylık 40 milyar dolar hazine tahvili ve 35 milyar dolar mortgage destekli tahvil şeklinde 75 milyar dolara düşürmeye başlamıştı. FED, kademeli olarak tahvil alımlarını düşürerek, ekim ayında sonlandırdı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.