Çipras’tan 12 milyar Euro’luk yeni paket

Çipras’tan 12 milyar Euro’luk yeni paket

Yunan hükümeti, 3 yıl süreli 51 milyar Euro’luk kredinin kabul görmesi için 12 milyar Euro’luk detaylı bir ‘kemer sıkma’ paketi hazırlıyor. Pazar günü toplanacak 28 AB ülkesini ikna etmesi hedeflenen tasarruf kalemlerine son şeklini Euro Bölgesi Maliye Bakanları Kurulu verecek.

Atina, Euro’da kalmak için alacaklarını ikna edecek yeni bir anlaşma önerisi hazırlıyor. Kreditörlerin önceki gün Euro dışında kalma anlamına gelen ‘kara senaryo’nun masada olduğunu net bir şekilde ifade etmelerinin ardından verdikleri 2 günlük sürenin dolmasına saatler kala baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. Yunanistan’ın dün kreditörlere yaptığı yeni kredi talebine ilişkin detaylı tasarruf paketini en geç bugün sabah saat 08.30’a kadar alacaklılara sunması gerekiyor. Eskilere göre daha sert tedbirler içeren tasarruf paketinin boyutu 12 milyar Euro civarında olacak. 3 yıllık yeni bir kemer sıkma şartlarının kabul edilmesinden Atina’nın beklediği mali destek toplamı 51 milyar Euro’yu bulacak. IMF, bu rakamı geçen hafta yayınladığı ülke raporunda dile getirmişti.

51 MİLYAR EURO KURTARMA KREDİSİ

Mali desteği garantilemeyi hedefleyen Atina, ülke kasasına acil nakit olarak dönecek sonuç alıcı esaslı reformlar ile ülkenin büyüme sürecine geçmesine katkı sunacak, yatırımcılara cazip gelecek, işsizliğe tırpan vuracak önerileri kreditörlerin masasına koyacak. Hükümet, önce Eurogroup’tan çıkacak pozitif mesajı ardından da pazar günü toplanacak 28 AB üyesi ülke liderinin Euro’da kalışına yeşil ışık yakmasını hedefliyor. Yunan ekonomi kurmaylarının Başbakan Aleksis Çipras’tan vergi sisteminde köklü değişiklikler içeren bir paket hazırlamaları talimatı aldıkları belirtiliyor. Emeklilik alanında da ciddi değişiklikler yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Atina’nın önceki anlaşma önerilerinden farklı olarak dönüş yaptığını ispatlamak, gerçekçi önerilerle ortakların güvenini kazanmak istiyor. Daha önce kreditörleri ikna etmekte sorun yaşayan Çipras hükümetinin bu defaki performansı merak ediliyor.

Atina ile alacaklıların el sıkışması durumunda Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan yapılacak mali desteğin miktarının ne kadar olacağı bilinmiyor. Ancak 3 yıl için Atina’ya gereken toplam kaynak 51 milyar Euro. Bu da iyice kötüleşen ekonominin yeniden toparlanmasına imkan verecek süreci başlatabilecek. Acı reçete, hükümetin daha önce alacaklılara sunduğu 47 sayfalık öneriler baz alınarak oluşturuluyor. Buna AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın 26 Haziran’da Atina’ya gönderdiği son teklif de monte edilecek. Atina’nın vergi yükünün eşit dağılımı adına yaptığı itirazlar da pakette yer alacak. Yunanistan’ın kreditörleri ikna etmek ve güven ilişkisine realist bir şekilde döndüğünü gösterme adına vergi ve sosyal güvenlikte (emeklilik) köklü değişiklikler öngörüyor. Ekonominin önündeki engellerin kaldırılması adına esaslı müdahaleler yapılarak çarpıklıkların giderilmesi hedefleniyor.

CAN YAKACAK KEMER SIKMA ÖNLEMLERİ

Atina’nın alacaklılara göndermesi beklenen tasarruf paketinde şu belli başlı tedbirler yer alacak:

KDV: Yüzde 23 lokanta vs. ve çoğu gıda ürünü. Yüzde 13 oteller, elektrik, su, doğalgaz, taze gıda ürünleri. Adalara uygulanan yüzde 30 vergi indiriminin akıbeti belli değil.

Çiftçiler: Çiftçilerin kullandığı dizel yakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) iadesi sona erecek. Çiftçi olma kriterlerinin ağırlaştırılması.

Emeklilik: Emekli aylıkları için verilen ilave ikramiyelerde yüzde 8 ila 15’lik kesinti. Muhtemelen bin 500 Euro üstü emekli maaşlarında kesinti. Erken emeklilik sona erecek. 2022 yılına kadar emeklilik yaşı 2 ila 12 yıl artacak (40 yıl çalışanlar 62 yaşında, geri kalanı 67 yaşında emekli olacak)

Ekas ve sigorta primleri: Yaşlı emekliler ve özürlülere verilen Emekliler için Sosyal Dayanışma Ödeneği’nde (EKAS) kesinti gündemde. İlaçlı tedavilerde prim artışı bekleniyor. Sosyal sigortalar primlerinde artış bekleniyor.

Kriz vergisi Enfia devam edecek: ENFIA, 2015 ve 2016’da da sürecek. Kriz döneminde hayata geçirilen gayrimenkuller vergisi ENFIA’dan devletin kasasına giren yıllık gelir 2,65 milyar Euro.

Vergiler: 30 bin Euro gelire sahip olanlardan alınan dayanışma vergisi yüzde 187 artacak.

Orta ve yüksek gelire sahip olanlar için vergi kademelerinde artış olacak. Lüks ürünler için vergi artışı

Çiftçiler için uygulanan özel vergilendirme uygulaması iptal edilecek. Firma ve işletmelerden alınan Kurumlar Vergisi yüzde 26’dan 28’e yükseltilecek. Meslek sahipleri ile şirketlerden alınan peşin vergi miktarı yüzde 100’e çıkacak. Vergi kaçırmanın zorlaştırılması. Otonom bir vergi idaresinin kurulması.

Lüks araç ve yatlara vergi oranı yüzde 10’dan 13’e çıkacak.

Kapalı olan çok sayıda meslek serbest bırakılacak. İsteyen bu sektörlerde işletme kurabilecek.

Bu paket kapsamında Avrupa Merkez Bankası’nın acilen yapacağı katkı, 13 Temmuz’a kadar kapalı kalacak olan bankalar için belirleyici olacak. Bankalar 29 Haziran’da kapatılmıştı.

Atina’nın 20 Temmuz’a kadar Avrupa Merkez Bankası’na yapması gereken ödeme toplamı 6,7 milyar Euro. Yabancı basın, bu acil ödeme için ‘köprü destek’ çözümünün yürürlüğe sokulabileceğini öne sürdü.

Bu arada vatandaşlar tarafından desteklenen “Avrupa yanlıları” adlı oluşum, bu akşam Sintagma Meydanı’nda bir gösteri düzenleyeceğini duyurdu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.