ABD’den çelik ihracatçılarına iyi haber

ABD’den çelik ihracatçılarına iyi haber

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından nervürlü inşaat çeliği ithalatına karşı açılan anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmasından Türkiye aklanarak çıktı.

İnşaat çeliği ithalatına karşı başlatılan telafi edici vergi soruşturmasının ön kararı 19 Şubat 2014 tarihinde açıklanmış ve örneklemeye konu olan firmalar için sübvansiyon oranları yüzde 0 bulunmuştu. Anti-damping soruşturması için ise ön karar 18 Nisan 2014 tarihinde paraflanmış ve Türkiye firmalarından birisi için yüzde 0 damping marjı bulunurken diğeri için ise yüzde 2,64 oranında marj belirlenmişti.

9 Eylül 2014 tarihinde bahsi geçen soruşturmalara yönelik nihai karar açıklandı. Buna göre anti-damping oranları soruşturmaya konu Türkiye firmaları için ve dolayısıyla da tüm Türkiye firmaları için yüzde 0 olarak saptandı. Telafi edici vergi soruşturmasında ise oran soruşturmaya konu iki Türkiye firmasından biri için yüzde 1,25, diğer için ise yüzde 0 olarak saptandı. Diğer Türkiye firmaları için de telafi edici vergi oranı yine yüzde 1,25 olarak açıklandı.

Anti-damping soruşturmasının diğer davalısı olan Meksika şirketleri için ise yüzde 20,58 ile yüzde 66,70 oranları arasında değişen vergiler konulmasına karar verildi.

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci konu ile ilgili olarak “Çelik üreticilerimizin damping yapmadıklarını her platformda dile getirdik. ABD’nin inşaat çeliği soruşturması için açıkladığı bulgular da bu tezimizi kanıtlamaktadır. Soruşturma esnasında tek ve en büyük temennimiz ABD karar vericilerinin adil bir yargılama yapmasıydı. Çünkü biz adil bir yargılama yapıldığı takdirde zaten herhangi bir vergiye tabi olmayacağımızı ve haklılığımızı kanıtlayacağımızı biliyorduk. Firmalarımızın damping yapmadıklarının işareti olan bu karar, aynı ürünlerde soruşturma açmak arzusunda olan diğer ülke sanayicilerine de çok güzel bir örnek olacaktır ve olmalıdır da.” dedi.

İnşaat çeliği ithalatına karşı açılan telafi edici vergi soruşturmasından çıkan yüzde 1,25 verginin nedenini ABD karar mercilerine 150 kongre üyesinin yaptığı baskının izleri olarak yorumlayan Ekinci, “Soruşturmadan çıkan yüzde 1,25 sübvansiyon oranı her ne kadar ufak olsa da bizi üzdü. Çünkü bu kadar dahi bir sübvansiyon almadığımızı biliyoruz. Teknik ekibimiz açıklanan sübvansiyon oranı ile ilgili incelemesini yapıyor. İncelemeler tamamlandığında ilgili mercilere itirazımızı yapacağız. Zira bu karar artık zarar incelemesi yapan Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) gitmiştir. 15 Eylül 2014’te ITC’de yapılacak olan kamu dinleme toplantısında konuya ilişkin itirazlar ITC’ye sunulacaktır.” ifadelerini kullandı.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın ciddi baskılar karşısında büyük direnç ortaya koyduğunu, yargının adil davrandığını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*