Gerçeği duymak isteyene VPN de yasak!

Gerçeği duymak isteyene VPN de yasak!

Hükümet yanlısı olmayan medya kurumlarının kapatılması sebebiyle gerçek bilgiye ulaşmanın tek platformu haline gelen internete yönelik yeni bir yasak gündemde.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından operatörlere gönderilen talimat ile 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1. fıkrasının ç bendi çerçevesinde VPN servislerinin kapatılması istendi.

Kapatılması istenen servisler arasında, Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

Türkiye’de özellikle Facebook, Twitter ve YouTube’a erişimin hükümet tarafından sık sık engellenmesi ve yavaşlatılması sebebiyle kullanıcılar VPN’ye yönelmeye başladı.

Son olarak HDP’ye yönelik operasyon kapsamında eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP’li dokuz vekilin tutuklanması öncesinde Facebook ve Twitter başta olmak üzere bazı sosyal ağlara erişim kısıtlandı.

VPN SERVİSLERİ BOŞ DURMUYOR

BTK, VPN servislerine engel getirirken bir kısmı ücretli hizmet sunan VPN servisleri de çözüm geliştirmeye başladı. Türkiye’deki kullanıcıları için yeni IP bloklarını devreye alan VPN servisleri, mümkün olduğu sürece bu servislerini sürdürmeye çalışacak.

Önde gelen VPN servislerinden TunnelBear, gelişmeleri yakından takip ediyor. Yasakların duyulmasıyla birlikte Türkiye’deki kullanıcılarına sınırsız data hizmetini ücretsiz sağlayacağını duyuran TunnelBear, erişimde sorun yaşayan kullanıcıların log bilgilerini kendileri ile paylaşmalarını istiyor. Log analizine göre yeni IP numaraları devreye alınarak kullanıcıların iletişim özgürlüğü devam ettirilmeye çalışılacak.

İnternet kesintilerinin ve ulaşım engellerinin sıklıkla yaşandığı Türkiye’deki son gelişmelere dair Twitter üzerinden açıklama yapan TunnelBear, “Türkiye’deki dostlarımız, artık TunnelBear’ı kullanmak için sınırsız veriye sahipsiniz. İnternet açık olduğunda güzeldir” ifadelerine yer verdi.

24461599

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.