Economist Türkiye’deki ‘cadı avını’ yazdı

Economist Türkiye’deki ‘cadı avını’ yazdı

İngiltere’de yayımlanan haftalık Economist dergisinde “Türkiye’de Gülen Temizliği” başlığıyla yer alan makalede, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dönemin cadı avına dönüştüğü yorumu yapıldı.

Dergi yaşananların ‘ABD’deki McCarthy’nin komünist avı’ndan büyük olduğunu yazıyor.

Makalede öne çıkan kısımlar şöyle:

“Birçok yabancı uzman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek üzere planlanan darbe girişiminde, farklı çevrelerden gelen subayların yer aldığını düşünüyor. Ama hükümet özellikle cemaati suçluyor ve birçok Türk de hem fikir.”

“Erdoğan’ın cemaate yönelik başlattığı temizlikte şu ana kadar 100 binden fazla kişi süpürüldü. 50 bin kamu çalışanı, askerler, gazeteciler, pilotlar ve iş adamları… Hepsi hedefte.”

Economist, Türkiye’de yaşanan tasfiye ve gözaltıları, 1950’lerin başında ABD’de Senatör Joseph McCarthy’nin yönettiği ve komünistleri hedef alan cadı avı sürecine benzetiyor ancak Türkiye’de yaşananın “çok daha büyük” olduğu yorumunu yapıyor.

“Son kurbanlar arasında, Gülenci bir gazetede yazısı yayımlanan bir pop şarkıcısı [Atilla Taş] da var. Bir balet de [İzmir Devlet Opera ve Balesi Başbaleti Yücel Emre Kaynarsu] evini Gülenci bankalar üzerinden sattığı iddiasıyla görevden alındı ki balet bunu reddediyor.”

OHAL uygulaması ‘cadı avına’ mı dönüştü?

“Binlerce okul, şirket ve dernek kapatıldı. Bir bakan Gülencilerin 4 milyar dolarlık mal varlığına el konulduğunu açıkladı.”

“Bu sırada, temizlik Türkiye’nin Kürt azınlığına da sıçradı. Hükümet 14 bin öğretmeni PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla görevden alıyor.”

“Cadı avı bir başladı mı, durdurmak çok zor.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.