ABD’de çocuklar neden ölüyor?

ABD’de çocuklar neden ölüyor?

ABD’de çocuk ölümlerinin daha çok silahlardan çıkan mermilerden dolayı öldüğü belirtildi. Açıklanan verilere göre Amerikalı çocukların ölümüne sebeb olanların intihar ve cinayet olduğu ifade edildi.

En son rakamlara göre, uyuşturucu ise üçüncü önde gelen ölüm üçüncü sebep olarak açıklandı.

Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Aile Hekimliği ve Nüfus Sağlığı profesörü olan Steven H. Woolf, “Açıkça ifade edersek, bu, gençlerin 20 yaşına ulaşma olasılığının artık azaldığı anlamına geliyor” dedi. “Şimdi en değer verdiğimiz nüfusumuzu kaybediyoruz.”

Woolf, Journal of the American Medical Association’da (JAMA) yayınlanan ve silahlara ek olarak ergenler arasında uyuşturucu zehirlenmesinden ölümlerin 2020’de %94 arttığını gösteren yeni bir araştırmanın yazarıdır.

Geçtiğimiz haftalarda Ethnic Media Services’in haftalık haber brifinginde konuşan Woolf, sanayileşmiş ülkelerin çoğunda bebekler, çocuklar ve gençler arasındaki ölüm oranlarının yıllardır düştüğünü vurguladı. Ancak ABD’de çocukluk çağı lösemisini tedavi etme ve doğum kusurlarını iyileştirmedeki pediatrik başarı, silah ve uyuşturucudan ölümlerle dengelendi.

SİLAHLI ÖLÜMLERDE ARTIŞ

Pew Araştırma Merkezi Sosyal ve Demografik Trendler Direktörü Kim Parker, “Bu veriler bizim için çok çarpıcıydı ve açıkçası bir trend” dedi. Pew, geçen sonbaharda ebeveynleri ve çocukları şu anda etkileyen en acil endişelerden bazılarına bakan ulusal bir anket çalışması düzenlediklerini belirtti.

Akıl sağlığı listenin başında yer aldı. Pew, ırk ve etnik gruplara göre ayrılmış çok geniş bir ebeveyn grubuna çocuklarının vurulmasından ne kadar endişe duyduklarını sordu.

Parker, “Yer ve ayar gerçekten önemli,” dedi.

Kentsel bölgelerde yaşayan ebeveynlerin, kırsal veya banliyö bölgelerinde yaşayan ebeveynlere göre çocukları veya çocukları hakkında yüksek düzeyde endişe ifade etme olasılıklarının önemli ölçüde daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Hükümet rakamları silahlı ölümlerde genel olarak yüzde 23’lük bir artış olduğunu gösteriyor, ancak bu oran genç Amerikalılar için bunun iki katı. Parker, 2021’de bu yaş grubu için ABD’deki silahlı ölümlerin yüzde 60’ının cinayet, yüzde 32’sinin intihar olduğunu söylüyor.

Cinayet, çocuğun yaşı ne olursa olsun, çocuklar arasında önde gelen silahlı ölüm türüdür. 2021’de Siyah çocukların karıştığı silahlı ölümlerin çoğu cinayetken, Asyalı ve beyaz çocukların karıştığı silahlı ölümlerin çoğu intihardı.

Yakın zamanda Tennessee, Nashville’de özel bir ilkokulda meydana gelen silahlı saldırı da dahil olmak üzere ABD’de haftada bir kez toplu katliamlar manşetlere çıkmaya devam ediyor. İki milletvekili daha sonra görevlerine iade edildi. Ancak olay, silah kontrolü savunucularının Amerika’nın gevşek silah yasalarını değiştirirken karşılaştıkları mücadeleyi vurguladı.

Yine de Woolf, okul silahlı saldırılarının gençler arasında “günden güne meydana gelen” en büyük ölüm oranını açıklamadığını söylüyor.

“KORKU VE IRKÇILIK ÖLÜMLERİ KÖRÜKLÜYOR”

Kâr amacı gütmeyen Brady United Against Gun Violence’ın Kıdemli Danışmanı ve Irksal Adalet Direktörü Kelly Sampson, ABD’nin silahlara ve İkinci Değişiklik’e yaklaşımının beyaz üstünlüğü ve ırkçılık tarihimizle ilgili olduğunu söylüyor.

“Kendilerini silahlandırma ihtiyacı hisseden çok sayıda insan ile tehditleri ve güvenliği karakterize etme şeklimiz arasında bir etkileşim var, bu toplumdaki tüm silah kültürünün altında yatan bir tür” dedi ve kendini savunmayı ekledi. Amerikan kültüründe ırksal olarak kodlanmıştır.

Ulusal Atıcılık Sporları Federasyonu, silah satışlarının yıllardır arttığını ve 2020’de perakende silah satışlarının %40’ının ilk kez alıcılardan geldiğini bildirdi. FBI, 2019’da kabaca 28 milyondan 2020’de 39 milyon kişinin adli kontrolünü elden geçirildi.

Genç Amerikalılar arasında silahlı ölümlerdeki eşi benzeri görülmemiş artış, 2020’de silah satışlarında bayrak yılına denk geldi.

Woolf, “En az 20 yıllık araştırma, artık evde silah bulundurmanın silahla ilgili ölüm riskini artırdığını gösteriyor” diyor.

Sampson, ABD’yi farklı kılan şeyin ateşli silahlara kolay erişim olduğunu vurguladı. “ABD ile ilgili farklı olan şey, düzenleme eksikliği ve akıl sağlığı krizi yaşayan veya ırkçı olabilecek veya sadece kızgın olan birinin ateşli silaha erişip insanları öldürme kolaylığı.”

Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu’na (ATF) göre, silah satıcılarının yalnızca küçük bir kısmı, suç olarak izlenen silahların yaklaşık yüzde 90’ını satıyor.

Sampson, sorunlu satıcıların üzerine gidilmesinin silahların suçta kullanılmasını önlemede uzun bir yol kat edeceğini söylüyor.

AHLAKİ BİR YÜKÜMLÜLÜK

United Against Gun Violence web sitesinde, her eyaletteki ATF bayi denetimlerini gösteren bir harita vardır. Brady kuruluşu, teftiş için bu belirli silah satıcılarını ve üreticilerini hedeflemek üzere eyalet ve federal makamlarla birlikte çalışıyor.

Çocuk sağlığını ve eşitliğini ilerletmek için çalışan The Children’s Partnership’in Başkanı Mayra Alvarez, “Çocuklarımızın çoğu olması gerekenden daha erken ölüyor” diyor.

“Çocuklarımız, hayatlarında onlara bakmak için yetişkinlere bağımlıdır ve seçilmiş yetkililerimiz, hepimiz çocuklarımıza bakmak için ahlaki bir göreve sahibiz” dedi.

Alvarez, sağduyulu silah reformunun geçirilmesinin gençler arasında silahlı ölümleri azaltacağını söylüyor. Ailelerin ihtiyaç duydukları sağlık, gıda, barınma ve diğer desteklere erişebilmeleri için kamu yararına programlara kaydolmayı kolaylaştırmanın da aynı derecede önemli olduğunu söylüyor.

“Bunların hepsi birbiriyle bağlantılı ve yoksullukla mücadeleyle ve yoksulluğun bugün bu sayılara katkıda bulunmak için ne yaptığıyla ilgili konular” dedi.