Trump’ın şirketinin yöneticisi vergi suçunu itiraf etti

Trump’ın şirketinin yöneticisi vergi suçunu itiraf etti

Eski Başkan Donald Trump’ın aile şirketindeki üst düzey yönetici, savcılıkla yaptığı anlaşma kapsamında vergi kaçırma suçunu itiraf etti. Şirketin mali işler müdürü Allen Weisselberg’ün sonbaharda şirketin yargılanacağı davada yıldız tanık olabileceği belirtiliyor.

Trump Organization’ın Mali İşler Müdürü (CFO) Allen Weisselberg davada karşı karşıya olduğu 15 suçlamanın hepsini kabul etti.

Duruşma sırasında alçak ve kısık bir sesle konuşan Weisselberg, torunları için okul ödemesi, Manhattan’da bir daire kira bedeli, lüks bir otomobil için taksit ödeme gibi toplam 1,7 milyon dolar tutarında vergilendirilmemiş ödemeler aldığını ve bu ödemeleri kayıtlara geçirmediğini kabul etti.

Beş ay hapis 

Yargıç Juan Manuel Merchan, Weisselberg’ü beş ay hapis cezasına çarptırdı.

New York’taki Rikers Island cezaevinde cezasını çekecek olan Allen Weisselberg, iyi hal indirimi alması halinde cezaevinden daha erken serbest bırakılabilir.

Weisselberg vergi, cezalar ve faizlerle birlikte yaklaşık 2 milyon dolar ödeyecek.

Sonbahardaki davada yıldız tanık olabilir 

Weisselberg’ün savcılıkla yaptığı anlaşma, eski mali işler müdürünün, Trump’ın şirketinin Ekim ayında ilgili suçlamalarla yargılanması sırasında, savcılığın tanığı olarak doğru ifade vermesini gerektiriyor.

Şirket Weisselberg ve diğer yöneticilere tüm gelir ve ödemelerini hükümete doğru bir şekilde bildirmeyerek vergiden kaçınmalarına yardım etmekle suçlanıyor. Davada Trump’a yönelik bir suçlama ise yok.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg yaptığı yazılı açıklamada Allen Weisselberg’ün savcılıkla yaptığı anlaşmanın, “Trump Organization’ın geniş bir suç faaliyeti yelpazesine doğrudan dahil ettiğini ve Weisselberg’in şirkete karşı yaklaşan davada çok değerli tanıklık yapmasını gerektirdiğini” söyledi.

Weisselberg’ün vereceği ifade Trump’ın şirketinin savunmasını zayıflatabilir. Suçlu bulunması halinde şirket, para cezası alabilir ya da izlemeye alınarak bazı uygulamalarını değiştirmek zorunda bırakılabilir.

Trump’ın en sadık iş ortaklarından biri olarak görülen Weisselberg 2021 yılı Temmuz ayında tutuklanmıştı.

Bölge savcısı Trump ya da şirketinin kredi ya da vergi indirimi almak amacıyla, mülklerinin değeri konusunda bankalara ya da hükümete yalan beyanda bulunup bulunmadığını da soruşturuyor.

Trump’ın şirketine yönelik vergi dolandırıcılığı suçu, ödenmemiş vergi tutarının iki katı kadar para cezası ya da 250 bin dolar para cezası öngörüyor.

Trump New York’ta yürütülen soruşturmaları siyasi bir cadı avı olarak niteliyor ve şirketin faaliyetlerinin emlak sektöründe standart uygulama olduğunu ve bir suç teşkil etmediğini savunuyor.

Amerikanın Sesi