Obama’dan ‘tuvalet yasası’na karşı talimat

Obama’dan ‘tuvalet yasası’na karşı talimat

Başkan Barack Obama yönetimi, trans öğrencilerin devlet liselerindeki tuvaletleri kendi seçtikleri cinsel kimlik doğrultusunda kullanmaları yönünde bir talimat hazırladı.

Eğitim ve Adalet Bakanlıklarının hazırladığı talimat, hiçbir öğrencinin ayrımcılığa uğramamasını hedefliyor.

Karar ABD hükümetinin Kuzey Carolina eyaletiyle LGBT bireylerin hakları ve kamuya açık tuvaletlerin kullanımı konusunda bu hafta başında girdiği yasal mücadelenin ortasında geldi.

Kuzey Carolina trans bireylerin kamuya açık tuvaletleri doğumdaki cinsiyetlerine uygun şekilde kullanmasını zorunlu kılan bir yasa geçirmişti. Yasa aynı zamanda LGBT bireylerini ayrımcılığa karşı korunmasını da engelliyor.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch yasanın “devlet destekli ayrımcılık” anlamına geldiğini ve trans bireylerde “duygusal hasar, zihinsel acı, endişe ve aşağılanmaya” neden olduğunu söyledi.

ABD hükümetinin okullara yönelik talimatında “Bir okul cinsiyetler bazında ayrı tesisler sağlayabilir ancak trans öğrencilere bu tesisleri kendi cinsel kimlikleriyle uyumlu biçimde kullanmalarına izin verilmeli” dendi.

Talimatta ayrıca trans öğrencilerin tesislere girişine “diğer öğrenciler, veliler ya da toplumdaki kişiler itiraz ya da endişe etse bile” izin verilmeli ifadeleri de yer aldı.

Talimat bugün tüm devlet okullarına gönderilecek.

ABD’de trans bireylerle ilgili tartışma ülkenin diğer eyaletlerine de sıçramış durumda.

Virginia eyaletinde bir federal mahkeme trans bir bireyin erkekler tuvaletini kullanmasının engellenmesini sivil hakların ihlali olduğu yönünde karar verdi.

Oregon ve Chicago’daki okul yetkilileri de trans öğrencilerin haklarının korunması için harekete geçti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.