Obama: Rusya ve İran Suriye’de bataklığa saplanacak

Obama: Rusya ve İran Suriye’de bataklığa saplanacak

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya ve İran’ın Esed’e arka çıkma planlarının bu ülkeleri Suriye’de bataklığa saplayacağını ifade etti. Böylesi bir politikanın Suriye’de sonuç vermeyeceğini kaydeden Obama, bu ülkelere farklı bir yol izlemeleri çağrısı yaptı.

Başkan Barack Obama, Beyaz Saray’da gazetecilerin Rusya’nın Suriye’ye müdahalesine ilişkin sorularına cevap verdi. Suriye’de herşeyin Esed rejiminin barışçıl protestolara vahşi bir şekilde karşılık vermesiyle başladığına dikkat çeken Obama, dolayısıyla bu savaşın ABD veya herhangi bir ülke ile Suriye arasında değil, ‘Suriye halkı’ ile ‘vahşi ve gaddar bir diktatör’ arasında olduğunu belirtti.

ESED, RUSYA VE İRAN’IN DESTEĞİYLE AYAKTA

Obama, Esed’in hala iktidarda kalabilmesinin nedenini bu süreçte Rusya ve İran’dan aldığı desteğe bağladı. Rusya’nın Suriye halkının çoğunluğunun kabul etmediği ve çocuklara ve yerleşim yerlerine misket bombası atmaktan çekinmeyen bir rejime arka çıktığını söyledi.

Putin’e Suriye’de tek çözümün kapsayıcı bir siyasi dönüşüm olduğunu açık bir şekilde ifade ettiğini kaydeden Obama, tek yolun Esed’in değişmesi olduğunu dile getirdi. Obama, “Çünkü onu Suriye halkının gözünde iyileştiremezsiniz. Bu benim verdiğim bir karar değil. Suriye hallkının çoğunluğunun verdiği bir karar.” şeklinde konuştu.

IŞİD’İN YOK EDİLMESİ HERKESİN YARARINA

IŞİD’in yok edilmesinin ABD ve Rusya başta olmak üzere tüm dünyanın yararına olduğunu Putin’e söylediğini ifade eden Obama, “Putin’in söylediklerine bakmaksızın burada açık olan kendisi IŞİD ve Esed’in gitmesini isteyen ılımlı Sünni muhalifler arasında ayrım yapmıyor. Onların perspektifine göre bunların tümü terörist. Bu felaketin reçetesi. Ve ben bunu kabul etmiyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Obama Rusya ve İran’ın farklı bir yol izlememeleri halinde Suriye bataklığından bir süre çıkamayacaklarını vurguladı.

EĞİT-DONAT SANDIĞIMIZ GİBİ YÜRÜMEDİ

Suriyeli muhaliflerin IŞİD ile mücadele etmesi için oluşturulan eğit-donat programı hakkında da konuşan Başkan Obama, bu programın gerektiği gibi yürümediğini kabul etti. Savunma Bakanlığı’nın da kendisiyle aynı fikirde olacağını kaydeden Obama, Esed rejiminin gerçekleştirdiği bombalı saldırıların Suriyeli muhaliflerin IŞİD’e odaklanmasına imkan sağlamadığına dikkat çekti.

Bundan sonra eğit-donat programında başarılı oldukları alanlara bakacaklarını dile getiren Obama, “Örneğin, doğuda IŞİD’i püskürten bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu inşa etmenin yollarına bakacağız.” şeklinde konuştu.

İnsani yardım konusunda uluslararası toplum ve koalisyon ülkeleri ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Obama, “Mülteciler konusunda Türkiye ve diğerleri ile Suriye sınırında bazı şeyleri insanlar için daha güvenli yapmak adında nelerin yapılabileceği üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.