Sarraf New York’a otobüsle getirilecek

Sarraf New York’a otobüsle getirilecek

New York Güney Bölgesi Başsavcı eski yardımcısı ve şuanda Kasowitz hukuk şirketi ortaklarından Daniel J. Fetterman, Miami’de 4 Nisan’da hakim karşısına çıkacak Rıza Sarraf’ın suçlu bulunması halinde hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacağını söyledi.

Sarraf’ın Miami’den New York’a otobüsle getirileceği belirtildi. Eski federal savcı, Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılmasının mümkün olduğunu ancak, zanlının yurtdışındaki mal varlığı ve toplum için tehlikeli olup olmayacağını göz önünde bulunduracağını belirtti. Fetterman, “Sarraf’ın davasındaki suçlamalar ABD’ye karşı gizli plan yapma, Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Kanunu’nu (IEEPA) ihlal etmesi, banka dolandırıcılığı ve kara parayı içermekte. Sarraf şayet suçlu bulunursa hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacaktır” dedi.

Fetterman, Sarraf hakkındaki davanın New York’ta açıldığı için zanlının Amerikan Güvenlik Servisi tarafından New York’a muhtemelen otobüsle getirileceğini belirtti.

Washington merkezli Gibson Dunn hukuk şirketi ortaklarından Avukat Judith Alison Lee, bir kişinin federal suçlardan tutuklanması durumunda bunun en yakın sulh ceza yargıcının karşısına çıkartıldığını hatırlatarak Sarraf’ın New York’a gönderileceğini söyledi. Avukat Lee, şuanda davanın Sarraf ile iki İranlı hakkında açıldığını ve bunun da derinleşebileceğini söyledi. Amerikalı avukat, şayet

Lee, Sarraf’ın ABD’yı dolandırma planı yapma, IEEPA’yı ihlal etme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamadan suçlandığını hatırlatarak “ABD’yi dolandırmaya yönelik planlar yapma maksimum 5 yıl, IEEPA’yı ihlale yönelik plan yapma ve kara para aklama için her biri 20 yıl olmak üzere hapis cezası verilebilir. Banka dolandırıcılığında ise maksimum 30 yıl hapis cezası istenir.”dedi.

Amerikalı Avukat Judith Alison Lee, suçlamaların Sarraf’ın şirketlerine uzanması durumunda “Sarraf’ın şirketleri ile ABD arasındaki bağlantıya bağlı olarak ceza verilecek. Şirketlerin ABD ile hiç bağlantısı olmasa bile, Yabancı Mal Varlığı Kontrol Ofisi bunların ABD ile iş yapmasını engelleyebilir ve ABD’deki mal varlıklarına el konulabilir.”dedi.

 

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*