Pentagon Afganistan’da ABD uçağının düştüğünü doğruladı

Pentagon Afganistan’da ABD uçağının düştüğünü doğruladı

Afganistan’da ABD ordusuna ait bir uçağın düştüğü doğrulandı. Taliban’ın ABD askerlerini taşıyan bir uçağı düşürdüğünü iddia etmesinin ardından ABD’li yetkililer, uçağın ABD ordusuna ait ‘küçük bir uçak’ olduğunu teyit etti.

Afganistan’da devlete ait olan Ariana Afgan Havayolları’na ait bir uçağın Gazni vilayetinde düştüğü belirtildi. Herat kentinden başkent Kabil’e giden uçağın Taliban tarafından kontrol edilen Deh Yak adlı dağlık bir bölgede düştüğü belirtildi.

Reuters’ın haberine göre, Taliban ise Afganistan ABD askerlerini taşıyan bir uçağı düşürdüğünü iddia etti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), incelemeler sonucunda Afganistan’ın doğusunda düşen uçağın ABD ordusuna ait olduğunu teyit etti. Pentagon’un teyit açıklaması, Taliban’ın uçak düşürme iddiasının ardından geldi.

ABD’li yetkililer, uçağın ‘düşman faaliyeti’ tarafından düşürüldüğüne dair hiçbir belirti olmadığını söyledi. Yetkililerden biri, uçakta 10 kişiden az personel olduğuna ‘inandıklarını’ söyledi.

Sosyal medyada yayılan ve uçağın enkazından olduğu iddia edilen görüntüler, bir Bombardier E-11A uçağının düşmüş olabileceğine işaret ediyor.