Obama: IŞİD hiçbir dini temsil etmiyor

Obama: IŞİD hiçbir dini temsil etmiyor

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün hiçbir dini temsil edemeyeceğini söyledi. IŞİD’in kurbanlarının çoğunluğunu müslümanların oluşturduğunu dile getiren Obama, “IŞİD gibi örgütlerin 21. yüzyılda yeri yok.” dedi.

Başkan Barack Obama, Amerikalı gazeteci James Foley’nin IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı. Tüm dünyanın Foley’nin vahşice katledilmesi karşısında dehşete kapıldığını ifade eden Obama, gazetecinin kaybından dolayı çok üzgün olduğunu ve Foley’in ailesi ile konuştuğunu dile getirdi.

IŞİD’e sert sözlerle yüklenen Obama, terör örgütünün Şii ve Sünni binlerce Müslüman’ı katlettiğini söyledi. Hristiyanlar ve diğer dini azınlıkların da IŞİD’in hedefinde olduğunu hatırlatan Obama, “IŞİD, hiçbir dini temsil etmiyor. Kurbanlarının çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor. Hiçbir inanç sistemi, masumların katledilmesini öğretmiyor. Dün yaptıkları şeyi ve her gün yapmakta oldukları şeyi hiçbir dinin inandığı tanrı kabul etmez. IŞİD’in insanlık için değerli olabilecek herhangi ideolojisi yok. Onların ideolojisi çürümüş.” ifadelerini kullandı.

ABD olarak gerekeni yapılacaklarını belirten Obama, “Amerika Birleşik Devletleri kendi insanımızı korumak için yapması gerekenleri yapmaya devam edecektir. İhtiyatlı olacağız ve acımasız olacağız. Eğer insanlar Amerikalılara herhangi bir yerde zarar veriyorsa adaletin sağlanması için gerekeni yaparız.” şeklinde konuştu. Obama, “Böyle insanlar eninde sonunda kaybeder. Çünkü gelecek inşaa edenlerle kazanılır yok edenler ile değil.” dedi.

IŞİD’i kanser hastalığına benzeten Obama, Ortadoğu’daki devletler ve halkların bu hastalığın yayılmasını engellemek ve terör örgütünü bölgeden atmak için ortak çaba içerisinde olması gerektiğini savundu. Bunun bu çeşit ‘nihilist’ ideolojinin açık bir şekilde rededilmesinden geçtiğini dile getiren Obama, “IŞİD’in 21. yüzyılda yerinin olmadığı noktasında hepimiz hem fikir olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bu nefret dolu terörizm yerine umut ve nezaket getirmeye devam edeceklerini dile getiren Obama, “İnsanlarımızı korumak ve savunucusu olduğumuz değişmeyen değerlerimiz için elimizden gelen herşeyi yapacağız.” diye konuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.