Mültecilerin kapısını çaldığı birinci ülke Pakistan

Mültecilerin kapısını çaldığı birinci ülke Pakistan

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, (BMMYK) Pakistan’ın mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler arasında birinci sırada olduğunu açıkladı.

Ülkede çoğunluğu Afgan olmak üzere 1,6 milyon mülteci yaşıyor. Başkent İslamabad’da Dünya Mülteciler Günü dolayısı ile BMMYK yetkilisi Maya Amerantunga, Pakistan’ı bu özelliğinden dolayı kutladı. Ameratunga, Pakistan’ın 30 yıldır mültecilere cömertçe ev sahipliği yaptığını belirten Ameratunga, uluslararası toplumların Pakistan’a destek olmaları gerektiğini ifade etti.

Rapora göre 2013 yılı sonuna kadar 51 milyon kişinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı bildiriliyor. 2013 yılı içinde ise 6,5 milyon insanın göç etmek zorunda kaldığı kaydedilirken, bu sayının büyük çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu kaydediliyor. Son 1 yılda 2,5 milyon Suriyelinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

Ülke içinde göç etmek zorunda kalan mülteci sayısının ise 33,3 milyon olduğu açıklandı. Dünyada ortalama her 5 mülteciden 1’nin Pakistan’da yaşadığı bildirilirken, Pakistan’ın mültecilerin yüzde 90’nına kimlik kartı verdiği belirtildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.