Menenjit sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 31’e yükseldi

Menenjit sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 31’e yükseldi

Bazı steroid iğnelerinde bulunan mantarın neden olduğu menenjit vakalarında ölenlerin sayısı 31’e yükseldi. Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, 16 farklı eyalette 424 vakaya rastlandığını açıkladı.

Merkez yetkilileri, hastaların hepsinin Boston’daki ilaç firması NECC tarafından üretilen ve sırt ile eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan steroid iğnelerini kullandığının tespit edildiğini söyledi.

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, steroid iğnelerinde bulunan “exserohilum rostratum” mantarının neden olduğu menenjitin bulaşıcı olmadığını, sadece steroid iğnelerini kullanan kişileri etkilediğini belirtti.

Beyin zarını ve omuriliği etkileyen mantar kaynaklı menenjit, baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, bulantı, ışık hassasiyeti, uyuşukluk, konuşma bozukluğu gibi belirtiler gösteriyor.

Menenjit riski, mantar içeren steroid iğnelerin kullanılmasından 42 sonra en yüksek seviyeye ulaşıyor. İğneler, piyasadan en son 26 Eylül’de toplatıldığı için bundan sonra iğnelere bağlı yeni bir menenjit vakasının ortaya çıkması beklenmiyor.

Menenjit vakalarının ardından NECC, Mayıs ayından bu yana üretilen ve 23 eyaletteki kliniklere gönderilen yaklaşık 18 bin steroid iğnesini geri çağırmış, daha sonra da üretimini durdurup tüm ilaçlarını toplattırmıştı.

NECC’nin Yönetim Kurulu Başkanı James Coffey, şirketin ilaçların gönderilmesinde kuralları ihlal ettiğine dair Temmuz 2012 tarihli şikayetleri göz ardı ettiği için görevden alındı.

Kongre’de 14 Kasım’da menenjit vakaları ile ilgili özel bir oturum yapılacak.

İhsan Denli
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*