Illinois Kongresi Türk Dostluk Grubu 14 Aralık için: Doğrudan demokrasiye saldırı

Illinois Kongresi Türk Dostluk Grubu 14 Aralık için: Doğrudan demokrasiye saldırı

Illinois Eylet Kongresi’ndeki Türk Amerikan Dostluk Grubu Eşbaşkanları, yazdıkları mektup ile 14 Aralık’taki basına darbe girşimini, “Demokrasiye saldırı” olarak tanımladı.

Illinois Eyalet Kongre’sinde bulunan Türk-Amerikan Dostluk Grubu’nun Eşbaşknaları Senatör Pamela Althoff ile Milletvekili Jack D. Franks, ABD’nin ünlü gazetelerinden Chicago Tribune için kaleme aldıkları mektupta, 14 Aralık’ı sert dille eleştirdi. Eşbaşkanlar,  “Türk hükümetinin eylemleri, doğrudan demokrasiye saldırı ve her modern ulusu rahatsız edecek bir girişimdir.” ifadelerine yer verdi.

Gazetecilerin, yazarların ve televizyon yapımcılarının hükümeti eleştirdikleri gerekçesi ile tutuklandıkları ifade edilen mektup şöyle devam etti; “Anayasa ile garanti altına alınan Türk vatandaşlarının ifade hürriyeti bu yargı süreci ile açıkca ihlal edilmektedir. Türk-Illinois Dostluk İlişkileri Eşbaşkanları olarak bizler, eyaletimizle ekonomik, kültürel ortaklığı olan bu millete reva görülen son eylemlerin ortak değerlerimize aykırı olduğunu görüyoruz.”

İfade hürriyeti ile açık toplumun birlikte olabileceği ve bu iki değerin birbirinden ayrılamaycağı belirtilen yazıda Senatör Althoff ile Milletvekili Franks, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini bu eylemini yeniden gözden geçirmeye ve toplumda çoğulcu yapının gelişmesine, çeşitlenmesine inkişaf edecek çalışmalar yürütmesi için çağrıda bulunuyoruz.” denildi.  

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*