‘En önemli konu petrolün IŞİD’in kontrolüne geçmesini engellemek’

‘En önemli konu petrolün IŞİD’in kontrolüne geçmesini engellemek’

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ndeki toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarını “güvenceye aldıkları” yönündeki açıklamasının uluslararası yasal dayanağı sorulan Jeffrey, “Bunun, her türlü yasal olduğuna inanıyorum” yanıtını verdi.

‘İDLİB’DEKİ GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ’ 

Sputnik‘in haberine göre, ABD askerlerinin IŞİD ile mücadelede en tutarlı ortakları olarak gördükleri Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Jeffrey, “Bizim için en önemli konu petrolün IŞİD ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz” dedi.

Jeffrey, “QSD, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz” diye konuştu. Büyük kısmı cihatçıların denetiminde olan İdlib’deki gelişmelerin ise son derece endişe verici olduğunu belirten Jeffrey, “Ülke genelinde bir ateşkese ihtiyacımız var. Bunun İdlib’den başlaması gerek”ifadelerini kullandı.