Amerikalı General Allen: İncirlik için görüşmeler devam ediyor

Amerikalı General Allen: İncirlik için görüşmeler devam ediyor

Başkan Barack Obama’nın IŞİD’e karşı koalisyon kurmakla görevlendirdiği General John Allen, IŞİD’e karşı saldırılarda kullanılmak istenen İncirlik Hava Üssü ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Allen “Şu an için ilan edilecek özel bir durum yok. Görüşmeler devam ediyor.”dedi.

Özel Temsilci Allen, ABD Dışişleri Bakanlığı günlük bilgilendirme toplantısına katılarak, koalisyon için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölgede yaşanan gelişmelerin detayları ile ilgili Türk yetkililerle görüşmeye devam edeceklerini belirten Allen, Türkiye’nin Suriyeli muhalifleri eğiteceğini hatırlattı. Nato üyesi ve ABD müttefiki Türkiye ile siyasi istişarelerin devam ettiğini ifade eden General Allen, Türkiye’nin koalisyonda sorumluluk almadan önce meşru sorularına cevap aradığını belirtti.

ABD’nin Kobani’de, IŞİD’e karşı savaşanlara biraz daha zaman kazandırmak amacıyla hava saldırılarını artırdıklarını kaydeden Allen, koalisyon üyeleri ile yaptığı görüşmelerde özellikle IŞİD’in finans kaynaklarını kesmeye yönelik çalışmaların ve bölgede bulunan askerlerin eğitilmesi konusunda çalışmalar yaptılılarını aktardı.

Allen, önümüzdeki hafta körfez ülkelerini ziyaret edip, terörle mücadele konusunda görüşmeler yapacağını söyledi.

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*