AİHM Yalçınkaya davasında karar verdi: Adil yargılanma hakkı, kanunsuz ceza olmaz, dernek özgürlüğü ihlal edildi

AİHM Yalçınkaya davasında karar verdi: Adil yargılanma hakkı, kanunsuz ceza olmaz, dernek özgürlüğü ihlal edildi

AİHM Büyük Dairesi, Türkiye’de KHK mağdurlarını yakından ilgilendiren öğretmen Yüksel Yalçınkaya davasında verdiği kritik kararını açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen ve tutuklanan öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın davasında ihlale hükmetti.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. madde adil yargılanma hakkı, 7. madde kanunsuz ceza olmaz ilkesi,11. madde dernek kurma özgürlüğü maddelerinden ihlaline karar verdi.

AİHM tarafından verilecek karar özellikle ByLock, Bank Asya hesabı ya da sendika veya derneğe üye olduğu iddiasıyla yargılanan Gülen Hareketi mensupları açısından önem teşkil ediyor.

Bold Medya, AİHM Büyük Dairesi’nin açıklayacağı kararı yerinde takip ediyor.

Hükümet ve başvuru tarafı, AİHM’de, 18 Ocak 2023 tarihinde savunma yapmıştı.

Kayseri’de öğretmenlik yapan Yüksel Yalçınkaya, 672 Nolu KHK ile ihraç edilmiş ve Bylock kullandığı, Bank Asya’ya para yatırdığı, KHK ile kapatılan bir sendika ve derneğe üye olduğu ve hakkında bir tanık ifadesi bulunduğu gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay tarafından 30 Ekim 2018’de cezası onanan Yalçınkaya, bir yıl sonra Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. AYM, Yalçınkaya’nın bireysel başvurusunu reddetmişti.

Yalçınkaya’nın adil yargılanma hakkı, kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi, toplantı-dernek kurma özgürlüğü ve özel hayatına saygı haklarının da içinde olduğu başvurusu, karar için AİHM Büyük Dairesi’ne devredilmişti.